Прочитај ми чланак

Породица генерала Сирског поцепана: Мајка шаље честитке Путину, брат воли Русију

0

Људмила Сирскаја, отац совјетски официр и старији брат Олег још живе близу Москве.

Породица новог начелника украјинског генералштаба Александра Сирског поцепала се по политичкој линији. Генерал је по националности Рус и родио се близу Москве, где још живе његов млађи брат Олег и 82-годишња мајка Људмила, која на друштвеној мрежи Однокласники дели изјаве председника Чеченије Рамзана Кадирова, а Владимиру Путину шаље честитке за Дан победе и најтоплије жеље за добро здравље.

Порошенков миљеник

На вест да јој је син постао командант украјинске војске Људмила је ограничила приступ свом налогу само на најближе рођаке и пријатеље, али је остало забележено да је њена омиљена изјава Рамзана Кадирова:

„Ми никада нећемо дозволити да се неко шали с Русијом“.

Она и даље живи у селу Новинки код града Владимира, као и отац генерала Сирског, иначе совјетски официр у пензији. Он се не оглашава на мрежама, а обоје не желе да разговарају с руским новинарима.

Зато је њихов син освануо на насловницама светских медија, као наследник генерала Валерија Залужног, за ког се наводи да га је председник Володимир Зеленски сменио јер је постао сувише опасан конкурент у борби за власт. Украјински часопис Политика државе наводи да је Сирски сушта супротност.

– Сирски је једини од генерала потпуно безопасан за Зеленског. Он је Рус и није успео да научи украјински језик од 1990, од када живи у Украјини. Притом, његова репутација међу официрима и војском не изазива увек одушевљење – наводи Политика државе, указујући на велике губитке у неколико операција у којима је командовао Сирски.

Потпуни успон је доживео за време мандата бившег председника Петра Порошенка, па се наводи да је 2016-2018. Сирски добио службени стан у центру престонице од 100 квадрата и купио 10 ари земље у Белој Цркви код Кијева, као и рено меган, који је тада коштао 23.000 евра. Порошенко га је унапредио у чин генерал-лајтнанта.

Журба због Авдејевке

Украјински извори наводе и разлог зашто је Зеленски довео Сирског. Наиме, аналитичари су веровали да ће украјински председник сачекати да падне утврђени град Авдејевка, у који су Руси већ продрли, да би имао повод да смени генерала Залужног, који се противио одбрани по сваку цену. Међутим, као и Бахмут, Авдејевка је постала политички симбол за Зеленског, који очекује да Сирски деблокира град макар уз велике губитке.

Брат лажни бомбаш, воли Русију

У селу Новинки је и брат генерала Олег Сирски, о ком се зна само да је 2013. осуђен на казну 30.000 рубаља, тада око 1.000 евра, због лажне дојаве о бомби у тржном центру.

У судској архиви наведено је да се Олег пијан посвађао с чуваром, па је хтео да му се освети. Полиција блокирала тржни центар, али контрадиверзиона екипа није нашла ништа, па су убрзо дошли на Олегова врата. Он је донедавно био активан на друштвеним мрежама, а на насловној фотографији је у маскирној униформи с натписом „волим Русију“.

Надимци – Сбежни леопард, Генерал 200 и Касапин

У бурној војничкој каријери генерал Сирски имао је успоне и падове који су му донели три надимка: Снежни Леопард, Генерал 200 и Касапин.

Снежни Леопард је вероватно производ украјинске пропаганде после две успешне операције у којима је командовао Сирски, а то су деблокада Кијева у априлу 2022. и офанзива у Харковској области у јесен исте године. Друга два надимка дали су му његови војници иако нико не спори да он зна свој посао.

Наиме, товар 200 совјетска је шифра којом се тражи извлачење погинулог војника. Сирски је Генерал 200 постао 2015, кад су га војници окривили за огромне губитке у Дебаљцевском котлу. Тад је погинуло њих око 3.000, а уништена су готово сва оклопна возила и артиљерија јер Сирски није на време наредио повлачење.

Наводно су му надимак Касапин дали украјински војници који су по сваку цену бранили Бахмут. Према процени покојног шефа „Вагнера“ Јевгенија Пригожина, тад је погинуло, рањено, нестало и заробљено око 65.000 украјинских војника. Сирски је на захтев Зеленског касније четири месеца водио офанзиву да поврати Бахмут, а заузео је само једно село уз огромне губитке.