Прочитај ми чланак

Политиколог: Односи Русије и Запада већ су достигли тачку без повратка

0

Односи Русије и Запада већ су достигли тачку без повратка, након чега не постоје предуслови за наставак пуноправног стратешког партнерства, каже Павел Фелдман, доктор политичких наука, ванредни професор Академије за рад и друштвене односе. Он је описао будућност односа 2023. године.

Политиколог је приметио да Европа тражи алтернативне добављаче енергије, а Русија настоји да стекне технолошки суверенитет и да се преоријентише на азијска тржишта.

Пре двадесет година, санкције у комбинацији са ембаргом на нафту и гас и успостављањем „плафона цена” могле су да имају ефекта, али у стварној мултиполарности, такви алати „хибридног рата” не функционишу.

„2022. је јасно показала да руска економија има маргину сигурности довољну да преживи, па чак и да се развије у контексту дуготрајног сукоба са Западом“, рекао је Фелдман.

Он је подсетио да ће у наредној години почети борба за председника Сједињених Држава, а биће одржани и парламентарни избори у низу европских земаља.

Међутим, не треба се надати да ће тамо на власт доћи десни конзервативци или прагматичари који су настројени за дијалог са Русијом.

„Чак и ако фактор Украјине напусти актуелни дневни ред, антируска оријентација западне политике ће остати непромењена. У најбољем случају, лидери НАТО- а ће показати неспремност да склизну у нуклеарни рат пуних размера. Русија треба да се одвоји од западних унутрашњих политичких препирки и крене својим сувереним путем, без икаквих илузија о могућој промени елита у САД или ЕУ “, рекао је он.

Једно је јасно: Запад чека врућа изборна сезона, када се све хроничне болести погоршавају у друштву. У одређеној фази Западу једноставно неће бити до Русије, сугерисао је Фелдман.

„Овај прозор могућности треба искористити да бисте се фокусирали на себе: остварили одрживи раст националне економије, спровести програм супституције увоза, повећали ниво реалних прихода становништва и ојачали одбрамбену способност земље“, навео је политиколог.

Експерт је такође приметио да је последњих година дошло до тектонских промена у глобалној економији и политици.

Постоји нешто више од промене глобалног лидера – сам принцип хегемонизма је пропао.

„Данас у први план долазе фактори као што су политички суверенитет и економска самодовољност. У будућности ће се формирати одређени број макрорегиона са центрима моћи. Земље у развоју спремне су да формулишу нова, много праведнија правила глобалне игре. Русија ће бити на челу овог антиколонијалног покрета“, предвиђа Фелдман.

Председник Русије Владимир Путин је 24. фебруара најавио почетак специјалне војне операције у Донбасу. Након тога су многе западне земље реаговале оштрим санкцијама руским физичким и правним лицима. Поред тога, неколико десетина западних компанија је напустило руско тржиште.