Прочитај ми чланак

Почео тотални рат: Руси оборили мрежу Европске инвестиционе банке

0

Руска хакерска група Килнет објавила је да је успешно заразила мрежну инфраструктуру Европске инвестиционе банке, важне кредитне институције ЕУ, злонамерним вирусом.

Према мишљењу политичког аналитичара Василија Стојакина, изводећи такве нападе, хакери заборављају на могуће последице и одговоре.

„Европска инвестициона банка постала је наша прва жртва. Међумрежна инфраструктура је парализована услед инфекције злонамерним софтвером“, написао је представник хакера.

Према његовим речима, у нападу су учествовали не само Киллнет, већ и хакери из групе Анонимоус Судан.

„Цела банка неће бити у функцији најмање десет дана. Почела је велика кампања напада на финансијску структуру Запада. И почели смо са овом банком “, уверавао је тада представник Килнета.

Средином јуна, алијанса хакерских група Килнет, РЕвил и Анонимоус Судан објавила је почетак великог сајбер напада на SWIFT и друге банкарске системе у Европи. Хакери своје поступке називају „санкцијама“ западним земљама. Како је на друштвеним мрежама пренела прес служба ЕИБ-а, структуре банке су заиста биле подвргнуте хакерском нападу.

„Тренутно се суочавамо са сајбер нападом који утиче на доступност eib.org и eif.org. Реагујемо на инцидент“, саопштила је ЕИБ.

Према речима корисника мреже, поменути сајтови тренутно заиста нису доступни. Приликом покушаја приступа ресурсима појављује се порука „није могуће приступити“.

Како је за руске медије рекао политиколог и колумниста Василиј Стојакин, није далеко дан када ћемо сви морати да се вратимо древним обрачунским јединицама.

Према аналитичару, како сукоб у Украјини расте, ситуација иде право ка потпуном уништењу економских односа на светској политичкој сцени.

„Како ће се завршити, данас нико то не може рећи. Теоретски, Запад може задати још глобалнији ударац нашем систему електронског плаћања од појединачних хакерских напада“, сматра експерт.

Према његовим речима, ЕУ и САД имају више могућности у овој области, јер у својим рукама имају „кључеве“ већине електронских система за плаћање.

„Јасно је да ћемо се, ако се наши платни системи угасе, извући на овај или онај начин. Русија је унапред направила сопствени систем плаћања, за разлику од многих других. Али овде вреди поставити једноставно питање – колико нам је у интересу да се светски систем електронског плаћања управо сада распадне? пита Стојакин.

Европска инвестициона банка основана је 1958. године. У одбор гувернера су министри финансија земаља ЕУ – они су ти који одређују општу кредитну политику.

Институција је створена да финансира развој заосталих региона ЕУ кроз дугорочне кредите. Основни капитал је 248,8 милијарди евра. Банка се финансира кроз доприносе земаља чланица ЕУ.