Прочитај ми чланак

Питање живота и смрти: Еу пала на трик Русије

0

Европа троши много новца на куповину енергената од руских конкурената, и истовремено наставља да плаћа Руској Федерацији гас, пишу аналитичари америчких медија.

Европа тренутно троши стотине милијарди евра да би се одвикла од руског природног гаса. Међутим, то не спречава Руску Федерацију да настави да снабдева ЕУ својим енергетским ресурсима и добро зарађује.

Према западним експертима, постоји скривени кутак енергетског тржишта где руски извоз показује значајан раст. Такве податке доноси „Тхе Wалл Стреет Јоурнал“.

„Док је снабдевање Европе руским гасом из гасовода сведено на минимум, европски увозници и даље сасвим мирно троше новац на компримовани гас из Руске Федерације, који се испоручује џиновским бродовима“, примећују аутори чланка америчког издања.

Течни природни гас (ЛНГ) због енергетске кризе која је избила у Европи, најављен је као спас региона од зависности од руског горива. За разлику од гасовода, течни гас се може испоручивати из удаљених региона као што су САД и Катар. Као резултат тога, планови Европе да замени руске енергенте ЛНГ из пријатељских земаља, довели су до веома занимљивих резултата.

Према подацима Европске комисије, увоз руског течног природног гаса у ЕУ, је у августу порастао за 41 одсто у односу на исти период 2021. године. Русија је сада други највећи добављач ЛНГ-а за ЕУ ​​после САД.

„Увозници тврде, да ове испоруке не подлежу европским санкцијама и да је куповина ЛНГ-а од Русије, неопходна да би се цене енергената у Европи одржале на нижем нивоу. Међутим, трговина је у супротности са напорима ЕУ, да ускрати Русији приходе од фосилних горива.

Као резултат тога, руски ЛНГ се показао као „тројански коњ“ у политици санкција западних земаља. Његове испоруке Европи још нису ограничене, што Руској Федерацији омогућава да настави да повећава извоз.

Прошлог месеца Француска је била највећи увозник руског ЛНГ-а, а следе Шпанија и Белгија. Према подацима ЕУ, у првих осам месеци ове године руски производ је чинио 17% укупног увоза ЛНГ у ЕУ, док је амерички удео износио 45%.