• Почетна
  • СВЕТ
  • Пакистан: Дечја парилиза, вакцина, ислам, талибани и ЦИА против муслимана
Прочитај ми чланак

Пакистан: Дечја парилиза, вакцина, ислам, талибани и ЦИА против муслимана

0

vakcinab-443x295Једна од три земље света у којој је дечја парализа ендемска болест, Пакистан, свакодневно се бори са искорењавањем, не само болести већ и предрасуда становништва о полио вакцинацији  коју сматрају теоријом завере Запада.

(Diplomat)
Свако јутро Саиф Ул Ислам води своју ћерку у вожњу комбијем пре него што крене на посао. Ради у транспорту и већину свог живота провео је у комбију.

Његова ћерка Солаим, која је стара годину дана, је Исламово омиљено дете, признаје он. Омиљена, не зато што је Солаим најмлађа, већ због тога што јој је пре неколико месеци доказано присуство полио вируса, који јој је парализовао доњи део тела.
„Да сам дозволио да је вакцинишу не би изгубила своје ноге“, каже Ислам и додаје како не може да престане да размишља о дану када је одбио полио тим, који је посетио његов дом неколико недеља пре него што је његова ћерка нападнута од стране смртоносног вируса:  „Жалим сваки дан. Ја бринем о њеној будућности. Ко ће бринути о особи са инвалидитетом, ако ми нисмо ту?“

Саиф Ул Ислам живи у Мардан Дистрикту, провинцији Хајбер-Пахтунхва у Пакистану која се граничи са Авганистаном. Ово је нулта тачка у Пакистану за борбу искорењивања дечје парализе, која се сада проширила и ван ове провинције и довела у опасност неколико милиона деце широм Јужне Азије.

Ислам објашњава да је вакцину одбио због хоџе у селу. Он говори о човеку који живи близу његове куће, хоџи једне од највећих џамија у том подручју.

У џамију новинарима није допуштен улазак, али верници који су изашли после молитве петком  не сакривају своју кивност ка полио вакцинацији.

„Постоји свињска маст у томе“, узвикује брадати човек у својим раним двадесетим, носећи своју чувену капицу. „Они желе да стерилишу нашу децу. То је завера Запада да искорени муслиманско становништво“, додаје други.

На питање где су то чули,  један од њих одговара: „Требало би да проверите Зарб-е-Момин. Он садржи детаљне доказе.“

Зарб-е- Момин су новински лист покренут 1990. године од стране Ал-Рашид фонда, организације за коју је Вашингтон изјавио финансира међународни тероризам. Организација је од у илегали, али наставља да објављује новине на два језика, енглеском и урду, националном језику Пакистана.

A Muslim pilgrim scribbles a note on a rock on Mount Al-Noor during the annual haj pilgrimage in MeccaЗарб-е-Момин је познат као гласило Ал-Каиде, редовно нуди чланке који позивају на „свети рат против непријатеља ислама“. Новине се дистрибуирају бесплатно путем многих џамија и верских семинара широм Пакистана.

Још један лист који редовно шири гласине против полио вакцине је Дејли Умат. Такође се објављује на урду језику и познат је по својим екстремним муслиманским ставовима. Ове новине су водиле „истраживачку“ серију о полиу ове године, ширећи теорије завере о овој вакцини, а када је уредник овог листа контактиран, одбио је да буде интервјуисан или идентификован.

 „Постоји више извора на интернету који су потврдили наше тврдње да полио вакцинација није добра за децу“, рекао је у телефонском разговору.  

Док су овакве новине одговорне за ширење теорије завере о полио вакцини, генерална забрана уласка полио тимова је уследила прошле године када су терористичке групе као што су талибани, Ал Каида и остали, у региону Вазирастан, у племенском појасу Пакистана, појачале опозицију против вакцине међу обичним Пакистанцима.

Потпарол Талибана, командант Хафиз Гул Бахадур објашњава да је забрана на снази због напада у региону: „Све док САД напада, нећемо дозволити да полио тимови уђу на наше подручје.“

Иако је приступ Вазиристану немогућ јер Влада брани улазак полио тимовима, градови близу племенског појаса су пример како та забрана утиче на регион. На пример, Лаки Марват, где више од 80% породица одбија полио вакцину иако забрана никада није спроведена у овом граду.

Такве теорије против дечје парализе нису нове. Још од 1990-их, када су талибани продрли у многе делове северозапада Пакистана, било је сумње да полио тимови раде за западне владе. Недавно, последицом пропаганде, здравствени радник је убијен у нападу терориста.

Bin Laden2011. године је пријављено 198 случајева смрти од ове болести у Пакистану, а та година је била година када је америчка влада спровела војну  у Пакистану да се убије Осама Бин Ладен, који се крио у Аботабаду, гарнизонском граду у близини главног града Исламабада. Пре напада, у склопу своје истраге, пакистански доктор запослен у ЦИА водио је лажну вакцинациу ради прикупљања доказа у тој области. 

Oд напада, убиства полио радника су постала рутина. Многи пакистански здравствени радници верују да је ЦИА намера била да уништи више од 80.000 њихових колега широм света. Такође је након открића лажне вакцинације забрана у Вазиристану ступила на снагу.

За мање од две године, скоро 20 радника убијено је у нападима на тиомове који су спроводили вакцинацију. У последњем нападу овог месеца, два радника су убијена у сред бела дана.

Један од координираних напада на екипе одржан је у децембру прошле године, у којима је девет полио радника погинуло за три дана. Након напада, Светска здравствена организација је наредила да тимови раде само у пратњи полиције.

Полиомијелитис или дечја парализа, често скраћено полио, је акутна инфективна болест коју изазива полиовирус. За заштиту од полиомијелитиса данас постоје ефикасне вакцине. Пакистан је једна од три земље у свету у којима је парализа ендемска. Друге две су Авганистан и Нигерија. Иако су глобалне здравствене организације, уз помоћ средстава из САД-а, Европе, Јапана и других земаља донатора, добиле милионе долара помоћи да се искорени болест, борба је и даље далеко од краја.