Прочитај ми чланак

ОВО ЈЕ БИО ПЛАН! мРНА технологија ће се примењивати и на друге болести

0

Сада када је људски геном отворен за уметање синтетичке мРНА моделиране компјутерским програмима, Transhumanisti проширују свој домет како би циљали друге болести у другим деловима људског тела. Директно уређивање ДНК је такође већ у изради.

KОВИД-19 је доказао да мРНА вакцине могу деловати. Сада истраживачи примјењују ту исту технологију на друге болести.

Више од половине Американаца у потпуности је вакцинисано против KОВИД-19. Многи од њих примили су мРНА вакцину коју су развили Фајзер или Модерна.

“мРНА је нацрт који вашим ћелијама говори који протеин да производе,” рекао је др. Scott Joy, специјалиста интерне медицине и главни медицински службеник за HCA Healthcare Physician Services group.

“То је протеин који гради ћелије, то је протеин који се бори против инфекције, или је то протеин који има неку другу улогу у вашем телу”, додао је.

Иако су вакцине против КОВИД-а нове, истраживања о мРНА и вакцинама заснованим на мРНК одвијају се деценијама.

“Занимљиво је погледати податке из касних 90-их година када су се проучавале мРНА вакцине. Питање није стајало иза основне науке зашто би мРНА вакцина била ефикасна, већ је заправо било како створити возило да га унесете у ћелију и омогућите јој да ради оно што треба. И то је оно што је посљедњих 20 година заиста било,” рекао је др. Јоy.

Рекао је да се ова технологија може применити на више него само на КОВИД.

“Посвећени смо стотинама запослених, како у САД-у тако и у Европи, раду на мРНА као једној од основа за нове вакцине”, рекао је др. Gunjan Arora, потпредседник и медицински директор Sanofi Pasteur-a за Северну Америку.

Компанија развија вакцине деценијама.

“мРНА вакцине су биле неке од оних које су привукле велику пажњу у посљедњих неколико година због свог успеха који се заиста показао током пандемије КОВИД-19,” рекао је др. Greenberg.

Њихови напори с мРНА почели су пре пандемије.

“Ми смо први који је покренуо клиничко испитивање вакцине против сезонског грипа користећи мРНА и за сада су резултати врло обећавајући,” рекао је.

мРНА вакцине се могу користити за превенцију болести на више начина.

“Идеја је била, можемо ли развити вакцину која се…не фокусира само на један патоген”, рекао је др. Гуњан Арора, научник на Yale School of Medicine.

Арора је део тима који ради на мРНА вакцини за лајмску болест, болест коју преносе крпељи узроковану специфичном бактеријом.

“Идеја је да ако може развити технологију у којој можемо испоручити више антигена кандидата, можемо ли спречити храњење крпеља и на крају би то блокирало лајмску болест код људи”, рекао је.

У суштини, вакцина би циљала на антигене који се налазе у пљувачки крпеља, спречавајући их да се хране људима и смањујући преношење.