Прочитај ми чланак

„Приватне базе података ДНК могу се користити за прављење БИОЛОШКОГ ОРУЖЈА“

0

Посланик Џејсон Кроу, члан Обавештајног одбора Представничког дома, упозорио је људе да не деле свој ДНК са компанијама, тврдећи да би се он наводно могао користити за прављење биолошког оружја намењеног само убиству одређене особе.

„Можете заправо узети нечији ДНК, узети – знате – њихов медицински профил и можете правити биолошко оружје које ће убити ту особу или је учинити болесном или је учинити нефункционалном“, рекао је Кроу на безбедносном форуму у Аспену.

Pixabay

 

Недавни извештај објашњава како се базе ДНК података у власништву приватних компанија могу користити за прављење биолошког оружја попут оног на које је Кроу упозоравао. ДНК базе података могу бити хаковане, а подаци коришћени за креирање оружја које циља само једну особу.

Кроу је приметио да је развој таквог оружја разлог за забринутост, с обзиром да људи вољно деле свој ДНК са компанијама за тестирање ДНК.

„Не можете разговарати о овоме без разговора о приватности и заштити комерцијалних података јер су се очекивања заштите приватности деградирала у последњих 20 година“, рекао је Кроу, бивши војник који је био на три турнеје у Авганистану и Ираку.

„Млади људи заправо имају врло мало очекивања од заштите приватности, то показују анкете и подаци”.

„Људи ће врло брзо пљунути у шољу и послати је на 23андМе и добити заиста занимљиве податке о свом пореклу”.

“И погодите шта? Њихов ДНК је сада у власништву приватне компаније. Може се продати са врло мало заштите интелектуалне својине или заштите приватности, а ми немамо законске и регулаторне одредбе да се бавимо тим.

„Морамо да имамо отворену и јавну дискусију о томе… како изгледа заштита здравствених информација, ДНК информација и ваших података јер ће те податке заправо набавити и прикупити наши противници за развој ових система”.

Према сенатору Џонију Ернсту, члану Сенатског комитета за оружане снаге, биолошко оружје би могло да се користи за гађање залиха хране, јер би могло да се употреби против одређене врсте усева или животиња на фарми. Распоређено на тај начин, биолошко оружје могло би да изазове несташицу хране и несигурност.

„Несигурност хране покреће многе друге несигурности широм света“, рекао је Ернст.

„Постоји више начина на које можемо да посматрамо биолошко оружје и потребу да се уверимо не само да заштитимо људска бића, већ и храну која ће нас издржавати”.