Прочитај ми чланак

Овако је било НА БРИТАНСКОМ РАЗАРАЧУ док је пловио поред КРИМА… (ВИДЕО)

0

Прича о британском разарачу ХМС Дефендер 056 који је јуче имао блиски сусрет прве врсте са руском обалном стражом, а касније и са морнаричком авијацијом Црноморске флоте, пре свега са надалеко чувеним Су-24М је и даље предмет спекулација и ТОП тема о којој сви зборе и причају.

Испоставило се током јучерашњег дана да је британски разарач пловио на око 10 наутичких миља од јужних обала полусотрва Крим иако према конвенцији УН тертиторијално море је 12НМ с тим што Велика Британија не признаје анексију Крима и воде око тог фиксоног носача авиона“ у Црном мору сматра украјинским, а не међународним.


Добили су прво аудио снимак дешавања на британском ратарачу, а онда су Руси кад је кренуло медијско натезање које је настављено и данасобјавили снимак из дрона јурњаве за разарачом кориштењем патролних пловила.

Убрзо је и ББЦ чији је новинар укрцан био на брод и који је имао прилику ИН ВИВО да види епизоду јурњаве, надлетања сухоја, који осим подвесних носача горива нису били наоружани као што се мислило, имао је видети и прилику како изгледа рад посаде у боирбеним условима, са маскама за заштиту од могућег пожара у случају поготка разарача.

Иначе сума сумарум укупно бројно стање на британском разрачу је следеће: 191 морнар, подофицир и официр, четири камермана, два новинара таблоида и један јавног сервиса, поштар и официр за односе са јавношћу.

Осим прелетања сухоја и то се богани видео и један Су-30 као и патролни авион у даљини су се чуле и детонације, а то је оно што је у почетку било наведено да је пувано на брод. Колико се види на сам брод иако процедура по међународном поморском праву налаже употребу артиљеријског наоружања да испали гранате упозорења преко палубе у овом случају то се није десило. У сваком случају брод је напустио воде око Крима и отишао у Поти у Грузију која је његова следећа станица после Одесе где је на њему потписан споразум о изградњи нове поморске луке и обнови украјинске флоте под будним оком Велике Британије.

Снимак са разарача око саме борбене порцедуре, понашања и комуникације са Русима су свакако занимљиви, али ипак највизуелнији утисак оставили су јуришници који су грмели уз сам разарач у ниском лету, за опомену, као и у случају блиском сусрета амрричког разарача.

У бесупућима Твитера појавила се била и непроверена информација да је из луке Севастопољ испловила и једна дизел-електрична подморница класе Кило. Међутим, та информација остала је нагађање.

Премијер Борис Џонсон се коначно огласио са паролом „Не признајемо руску анексију Крима. То су украјинске воде и било је потпуно исправно да се њима користи за прелазак са тачке А на Б“, додајуц́и да је ХМС Дефендер „поступио на начин који је очекиваан приликом проласка кроз међународне воде и у складу са законом“.

На питање да ли су британско-руски односи сада на „историјском минимуму“, Џонсон је одговорио: „Не, у свом животу могу да се сетим када су ствари биле много горе“.

Разарач ХМС Дефендер један је од најнапреднијих ратних бродова икада конструисаних, а налзи се у Краљевској морнарици.