Прочитај ми чланак

ОТПОР ФАШИСТИМА – РУСКИ ПРКОС НЕМА ГРАНИЦА: Орила се „Каћуша” у Дњепропетровску

0

Руски пркос опет је танким копљем Светог Георгија пробио бок кијевске постпучистичке власти. И опет: певањем руске песме из чувеног совјетског филма.

Руски пркос опет је танким копљем Светог Георгија пробио бок кијевске постпучистичке власти. И опет: певањем руске песме из чувеног совјетског филма.

„Позорница” је овога пута била – железнчка станица у Депропетровску, највећем граду Украјине после Кијева и Харкова, који су пучисти недавно преименовали у – Дњепар. На врху копља је била легендарна „Каћуша”.

Као и у претходним перформансима из исте серије – а већ су, да подсетимо, „ујели за срце” врхушку у Кијеву и изазвали њен шкргут зуба у Запорожју, Харкову и Одеси – „Катјушу” су започели професионалци, а онда се у све укључио „хор” оних који су се затекли у станици. Неке девојке су док је песма трајала и заплесале. Једина разлика је што све није – као, на пример, у Запорожју – снимано профи-камером, већ добрим мобилним телефоном.

Већ су кренула нагађања: ко ће преузети „штафету”? Три града су „најозбиљнији кандидати”: Николајев, Херсон и Мариупољ… Међутим, сваком следећем ће бити све теже. Јер, репресивни апарат кијевске власти већ се опоравио од првог шока и почиње да „меље”.

Они који себе национално сматрају Украјинцима у свему виде „опасну кремаљску пропаганду”. Исто тврди и најпознатији украјински „славуј антитерористичке операције против Донбаса” и посланика Дмитро Тимчук који је уверен да иза перформанса на железничким станицама стоје руске тајне службе.

Чак тврди да је то „нови сегмент хибридног рата против Украјине”. Тимчук је чак уверен да су перформанси део тобожњег плана „Шатун” који реализује Москва са намером да дестабилизује Украјину.

У исто верује и украјински тужилац Јуриј Луценко који подозрева да Москва „експлоатише носталгију која код дела становника Украјине постоји према Совјетском Савезу”.

Студенти музучког факултета у Запорожју кренули су први и отпевали „Пролеће на Заречној улици”. Потом су руски Харков разнежили звуци песме „Стари клен”, а Одесу – чувена „Смугљанка”.