Прочитај ми чланак

Откривени прави разлози за одбијање Немачке да испоручи Таурус Украјини

0

Одбијање Берлина да пребаци крстареће ракете Таурус у Кијев је, између осталог, последица чињенице да ефикасност овог наоружања директно зависи од специјалних пратећих уређаја, чије снабдевање Украјини може бити у супротности са безбедносним интересима Немачке, наводи Т-Онлине.

Раније је затворен брифинг одржао Одбор Бундестага за питања одбране. Како преноси портал, на догађају је говорио генерални инспектор Бундесвера Карстен Бројер.

Током свог говора, Бројер је наводно навео посебне ризике снабдевања пројектила Таурус за немачке безбедносне интересе, услед чега је „у сали завладала тишина” а један број посланика је заћутао, преноси Т-Онлине утиске једног од присутних слушалаца.

„Генерални инспектор је очигледно детаљно обавестио законодавце да је коришћење Тауруса сложеније него што су многи раније замишљали. Рекао је да је за ефикасно коришћење крстареће ракете потребна огромна количина података“, пише портал.

Не говоримо о гигабајтима или терабајтима информација, већ о изузетно великим и сложеним количинама података које морају да обрађују посебни технички системи који су доступни само у ограниченој мери.

Њиховим постављањем у Украјину Немачка ће изгубити могућност да искористи потенцијал ракета, што је „елементарно питање националне безбедности“, напомиње портал.

„После Бројеровог говора, у сали је завладала тишина. Чак ни они који су обично гласно износили своје захтеве више нису имали питања“, цитира инсајдер издање.

Напомиње се да би Немачка могла да испоручује ракете без поменутих система, али би их то лишило предности над британским моделом Сторм Схадоw.

Дакле, ракета Таурус је наводно способна да се спусти на малу висину до 15 метара, где ће јој бити лакше да облети непријатељске положаје ПВО или прође испод њих. Међутим, таква навигација са моделирањем руте и циља са тачношћу од неколико метара захтева присуство горе наведених уређаја.

Немачки канцелар Олаф Шолц изјавио је у среду да искључује снабдевање Украјине системима дугог домета, за чију употребу је потребно учешће немачких трупа, чак и ако се налазе ван Украјине.

Шолц се више пута противио испоруци крстарећих ракета Таурус дугог домета Украјини, упркос притисцима опозиције, па чак и неких чланица владајуће коалиције.