Прочитај ми чланак

Освета Обами преко новинара

0

Americki-novinar-Dzejms-fouli-3

Снимак на којем исламски милитанти у Сирији одсецају главу још једном америчку новинару јесте аутентичан, саопштили су јуче званичници у Вашингтону. Истовремено, власти у Лондону најавиле су могуће ваздушне ударе против ових сунитских џихадиста, који су најавили да је њихова следећа мета – британски држављанин.

Потврда убиства скренула је пажњу на три горућа проблема: свирепост џихадиста, недостатак стратегије САД у борби против ових бораца и, коначно, на страшне услове у којима раде ратни извештачи, посебно такозвани слободни новинари.

Исламска држава Ирака и Леванта (Идил) или Исламска држава објавила је у уторак шокантан видео-запис у којем показује како њен припадник усмрћује Стивена Сотлофа (31), хонорарног сарадника АП-а, „Глобал поста” и других медија. Иста организација, која у Сирији и Ираку држи велике делове територије, прошлог месеца је на исти начин, пред камерама, лишила живота америчког фриленсера Џејмса Фолија.

Ове две смрти, о којима су јавили сви значајни светски медији, запрепастиле су западну јавност. Од владе САД захтева се да заштити Американце у Сирији и Ираку, али је председник Барак Обама прошле недеље признао да Вашингтон нема стратегију у борби против Идила. Обама је прошлог месеца послао бомбардере да туку положаје сунитских бораца, али они и даље држе стратешки важне области Ирака и прете да ће довести до поделе земље и стварања исламског калифата, укључујући територије које су освојили у Сирији. У међувремену, шеф Беле куће одобрио је повратак још 350 војника у Ирак пошто је током лета тамо већ вратио неколико стотина припадника америчке армије. Док исламисти поручују да су убиства репортера освета за поновљену америчку војну интервенцију у Ираку, Обама је јуче из Естоније узвратио речима да Идил „неће застрашити” САД својим претњама и „варваризмом”.

„Њихови страшни злочини само нас уједињују и учвршћују нашу одлуку да се боримо против ових терориста. Они који направе грешку тако што повреде Американце, схватиће да ми не заборављамо, да су нам домети далекосежни и да ће правда бити задовољена”, изјавио је Обама, додајући да ће САД уништити Идил и да ће зарад те борбе створити савезништво с арапским државама на Блиском истоку.

Осим САД, веома је узнемирена и Британија, јер је Идил објавио да је трећи отети новинар Дејвид Которн Хејнз, овог пута британски држављанин, следећи на реду. Премијер Дејвид Камерон затражио је од чланица Г-8 да Идилу не исплаћују откупнину за њихове киднаповане грађане јер се од тог новца финансира тероризам. Британски министар спољних послова Филип Хамонд казао је да Британија више не искључује могућност ваздушних војних удара по Идилу док је истовремено стигла вест да је и Лондон, баш као и Вашингтон, имао неуспешну акцију спасавања својих држављана у Сирији.

Сотлоф је повремено писао и за „Тајм”, као и за „Џерузалем пост”, а испоставило се да је имао и израелско држављанство. Нестао је у августу прошле године, извештавајући из грађанског рата у Сирији, где се побуњеници, међу којима и Идил, супротстављају снагама председника Башара ел Асада, чији пад Американци такође желе. Сотлофова судбина подсећа на то колико је хонорарним сарадницима светских медија тешко да раде свој посао у ратним зонама. У последње две године у Сирији је настрадало око 70 новинара. „Комитет за заштиту новинара”, њујоршка организација за промоцију слободе изражавања и права новинара, саопштава да је од 2012. живот изгубило 174 новинара у свету. Према подацима организације за помоћ слободним новинарима „Рори Пек траст” из Лондона, тренутно се 20 репортера воде као нестали. Како оцењују новинари Ројтерса, Сирија је данас опаснија за медијске посленике од Ирака прошле деценије или Либана осамдесетих година прошлог века. У најгорем положају су управо фриленсери, који не раде за једне новине или телевизију, већ повремено шаљу текстове различитим заинтересованим редакцијама. За разлику од новинара Би-Би-Сија или Си-Ен-Ена, који из ратних сукоба извештавају веома добро обучени, осигурани, с плаћеним преводиоцима, обезбеђењем и водичима, хонорарци су ослоњени сами на себе и најчешће штеде управо на сопственој безбедности, па не купују шлемове, заштитне прслуке, обезбеђење и немају здравствено осигурање. У случају да буду киднаповани, а велики су изгледи за то, јер одлазе тамо где велике медијске куће обично не смеју да шаљу своје људе, немају матичну редакцију која би платила за њихово ослобађање, што примери Фолија и Сотлофа показују на најтрагичнији начин.

Међутим, у Сирији је лака мета био чак и бивши војник британске армије Дејвид Которн Хејнз, који је, како су јавили острвски медији, после војне каријере прешао у невладин сектор, радећи 2012. у Јужном Судану, а од прошле године и као хуманитарац на турско-сиријској граници. На његовом профилу на једној друштвеној мрежи пише да му је пребивалиште у Хрватској и да се тамо оженио Хрватицом с којом има мало дете. Према овим подацима, у Хрватској је радио за немачку хуманитарну организацију „Самарићани”, а онда је са супругом покренуо фирму „Астреа” за снабдевање ресторана машинама, апаратима и покућством.

(Политика)