• Почетна
  • СВЕТ
  • Ослобађање Сирије: Прва фаза операције „Северна олуја“ (Анализа)
Прочитај ми чланак

Ослобађање Сирије: Прва фаза операције „Северна олуја“ (Анализа)

0

sirijske-arapske-vojske-prva-faza-operacije-sjeverna-oluja_4413_5989
Прошло је већ више од недељу дана откад су Асадове снаге најавиле покретање прве фазе операције ‘Северна олуја’ која има за циљ пацифицирати околицу Алеппа и ослободити оне делове града које контролишу побуњеници.

Алепо је најмногољуднији сиријски град који је према задњем попису бројао 2.100.000 становника, док је цела провинција којој је Алепо средиште бројала око 4.800.000 становника. Дакле, ради се о простору многољуднијим од например Хрватске. Од почетка сукоба у Сирији Алепо има огроман стратешки значај пошто са севера иде побуњеничка рута из Турске којом се набављају муниција, оружје, лекови, страни плаћеници и  чини једну од главних жила куцавица побуне.

Ассад је операцију ‘Северна олуја’ назвао ‘мајком свих битака’ како преноси Дмитриј Минин, колумниста руског Центра за стратешку културу. Минин пише да је Сиријска Арапска војска протеклих месеци променила стратешки приступ те да је након вишемесечне збуњености и грешака запањујуће променила своје промишљање и показала стратешку елеганцију. Наравно, треба споменути допринос Хезболаха и Народно одбрамбених снага (енг. НДФ) које су омогућиле промену стратешког приступа, који је најбоље демонстриран у бици за ал-Кусаир.

Минин промену стратегије Ассадових снага описује на следећи начин: ‘Уместо јурења по земљи и губљења снаге, што је била грешка почињена у ранијим фазама, војска заузима кључне позиције, одсеца најважније опозиционе линије комуникација и опскрбне правце, а затим непогрешиво одређује смер за главни напад . ‘Амерички Институт за проучавање рата о стратегији употријебљеној у ал-Кусаир пише:’ Ова стратегија укључује терање побуњеничких снага према унутра да се сабију њихови редови и затим следи изоловање како би се спречила побуњеничка појачања или поновна снабдевање. ‘

Уместо да војска – како се очекивало – започне масовну кампању у подручју Хомса који је средиште побуне и на тај начин осигура само средиште земље, војска је и службено и по извештајима побуњеника преселила знатан део својих снага према северу земље у подручје Алеппа. Минин пише да је потез ризичан али да је у овом тренутку потпуно оправдан – граница са Либаном је заштићена, граница са Ираком је заштићена дипломатски тј ирачка влада је послала 20.000 војника у провинцију Анбар с циљем прекидања побуњеничких опскрбних рута, важне одбрамбене позиције у близини границе с Јорданом осигуране су почетком године.

syrian-tanks-

Прва фаза операције ‘Северна олуја’
Циљ прве фазе операције ‘Северна олуја’ јест ‘ослободити федералну аутопут који повезује Алепо са азаз на сиријско-турској граници која је под контролом опозиционих бораца већ више од годину дана и има стратешко значење за логистичку подршку побуњеницима у Алепу’. Удаљеност од Алеппа до Азаза износи нешто више од 30 км. Досад се на овој релацији одвило неколико сукоба између војске и побуњеника. На северу код Азаза је ваздушна база Менагх коју држи војска, но која је већ 10 месеци у окружењу. На пола пута између Азаза и Алеппа су градићи Нуббула (Небул) и Ал-Захра, док се нешто јужније воде борбе у северним предграђима Алеппа.

У протеклих недељу дана побуњеници су извршили неколико напада на базу Менагх коју власти настоје извући из окружења. Извјештено је да су се побуњеници пробили у базу, либански Даили Стар је писао да војска гранатира велике делове базе које држе побуњеници, док је про-владин Сириа Репорт писао да су се чеченски милитанти повукли из базе због великих губитака. Оно што је сигурно јесте да су побуњеници том приликом користили напредно проту-тенковско оружје. Нит су побуњеници успели да освоје базу нит су Асадове снаге успеле сломити окружење.

Институт за проучавање рата је 13. маја објавила анализу ‘Битка за Алепо’ где је група аутора овако описала стратешки значај базе Менагх: ‘Ако је режим у стању разбити опсаду базе Менагх, биће у могућности да продру јужно да консолидира контролу над аутопутем која води према Алепу, чиме ће одсјећи важну линију снабдевања према Алепу. То ће омогућити ситуацију за потенцијалу опсаду Алеппа пошто ће владине снаге бити у могућности да напредује према граду из југа и севера. ‘

Раније споменути Нуббула и Ал-Захра већински су шијтски градићи но ситуација у њима је такође оспорена пошто ниједна страна не показује јасну предност. У протеклих недељу дана појавило се неколико побуњеничких снимака где се види како побуњеници нападају Асадове снаге у Нуббули и Ал-Захри. Протеклих месеци ти су градићи били брањени од локалних паравојних јединица које су се супротстављале побуњеницима. У случају да локалне снаге уз помоћ војске преузму контролу над тим подручјем и пацифицира побуњенике, доћи ће до прекидања главне побуњеничке опскрбне руте азаз-Алепо.

sirijski_pobunjenici_epa
У том случају Нуббула и Ал-Захра постају одскочна даска за офанзиву на Алепо из правца севера. Осим тога, потпуно заузимање Нуббуле и Ал-Захре омогућиће и деловање према северу тј према бази Менагх која је под опсадом. Осим поменутих градова побуњеници из Алеппа тврде да се Хезболаха снаге гомилају око градова Анадхан и Харитхан који су десетак километара северно од Алеппа. Нешто јужније потврђен је пад предграђа Кафр Хамрах у руке војске. Кафр Хамрах је северозападно предграђе Алеппа на улазу у Харитхан.

Као што је из досад приложеног видљиво, Асадове снаге присутне су у три сектора северно од Алеппа према азаз-база Менагх, шијтски градићи на аутопуту иу предграђима Алеппа. Многима се може учинити да досадашњи ток операције није испунио назив ‘Северна олуја’, већ да је реч тек о благом поветарцу. Но, ако Асадове снаге испуне горе описани план биће то поветарац пред олују. Ирански медиј алал објавио је пре недељу дана како је ‘војска у потпуности окружила северне градове Алеппа’ мислећи на Нуббул и Ал-Захра. Алал је објавио да војска у следећем нападу такође планира напасти Хаииан, Телл Рифаат и азаз северно од Алеппа, но војска је пријашњих дана, судећи према последњим доступним снимцима и информацијама са разних мрежа, бранила положаје од побуњеника. Алал је проценио снагу побуњеника на 10.000.

Либански Даили Стар 18. јуни пренео је изјаву побуњеничког активисте који се представља као Мајед: ‘Борбе су тешке и режим има бољу позицију али није био у могућности да напредује. Његов циљ је да контролишу линију од Нуббуле и Захре до Алеппа и изгради на томе поновно заузимање северног краја. ‘Мајед је као предности побуњеника истакао добро познавање терена и довољне залихе.

У анализи Института за проучавање рата стоји како је мало вероватно да ће побуњеници бити у могућности да брани Алепо без спољне подршке. Они се позивају на изјаву побуњеничког генерала Салима Идрисса од 12. јуни кад је он од Бијеле куће затражио наоружање наводећи да побуњеници ‘не могу држати Алепо без тих оружја’. Оружја која је Идрисс имао на уму вероватно су преносни протузрачни системи и напреднији протутенковски пројектили. Институт наводи да су у овом моменту очигледно у предности Асадове снаге, но надају се да би наоружавање побуњеника могло преокренути баланс. Остаје нам за видети хоће ли која страна имати снаге да преокрене ситуацију на северу у своју корист или ће се ова операција претворити у пат позицију, дуготрајну битку за исцрпљивање или ће пак неки ненадани догађај смањити њен стратешки значај.