Прочитај ми чланак

Oпштина коју је опозиција отела „из канџи“ СНС-а: Да ли исти сценарио чека и Ниш

0

У недељу су у Нишу одржани поновљени избори на два места за општину Медијана, а према резултатима Општинске изборне комисије три опозиционе листе имаће један мандат више у односу на резултате избора након 2. јуна и већину за формирање власти. Међутим, овде се не завршава битка опозиције и власти у Нишу, с обзиром на то да странке насупрот воде правну борбу за понављање градских избора на два спорна бирачка места.

Три опозиционе листе “Др Драган Милић”, “Бирамо Ниш – Бирамо Медијану” и “Уједињени – Нада за Ниш” на Нишкој општини Медијана оствариле су пободу и 2. јуна, освојивши заједно 15 мандата, док је листа окупљена око Српске напредне странке освојила 12.

Након одлуке Опшинске изборне комисије да се избори на Медијани понове на два бирачка места и то број 14 у Основној школи “Ћеле кула” и број 16 у Ватрогасном дому, однос снага у скупштини општине промењен је, и то у корист опозиције.

Према недељним резултатима листа “Др Драган Милић” имаће осам мандата, док ће листа “Бирамо Ниш – Бирамо Медијану” имати шест. Трећа опозициона листа “Уједињени – Нада за Ниш” имаће два мандата, што је један више у односу расподелу од 2. јуна. Листа окупљена око Српске напредне странке имаће 11 мандата.

До “преокрета” је дошло због тога што су све опозиционе листе позвале своје бираче да гласају за листу “Уједињени – Нада за Ниш” како би та листа добила још један мандат науштрб СНС-а.

Драган Милић лидер групе грађана која је освојила највише мандата, када је реч о опозиционим листама на овој општини, написао је на друштвеној мрежи “X” да је забележена победа.

“И званицно: Опстинска изборна комисија објавила је званицне податке за Медијану! Укупно 16 мандата за опозицију (НАДА добила вецерас јос један) и СНС 11 (изгубили један мандат). Ово је први пут у 12 година да СНС на поновљеним изборима у Нису изгуби мандат”, поручио је Милић.

Ђорђе Станковић испред коалиције “Бирамо Ниш” да је забележена још једна победа у Нишу.

“Дакле ово је мала, али велика победа на поновљеним изборима где је СНС имао око 500 а опозиција око 900 гласова. Важна је била солидарност коју смо показали, и у чему је помагала и ГГ Крени промени, иако није учествовала на општинским изборима, али је овом приликом дала подршку за листу бр 3!”, написао је Станковић на друштвеној мрежи “X”.

Победа опозиције на Нишкој општини Медијана, за сада, је једина званична забележена на овогодишњим локалним изборима.

Борба за град Ниш се наставља

Међутим, опозиција у том граду наставља правну борбу за изборне разултате на ниво целог града. Након што је Градска изборна комисија одбила њихове приговоре као нејасне, опозиција је уложила жалбе Вишем суду у Нишу.

Суд, очигледно, ништа нејасно у приговорима опозиције није видео па ја већину жалби које су поднете прихватила и вратила Градској изборној комисији на поновно разматрање.

Зашто су два бирачка места кључна?

Две најважније жалбе које је суд усвојио јесу везане за бирачко место број 10 и број 18 на Медијани. Наиме, опозиција захтева да се на ова два места избори понове због забележених неправилности.

Када је реч о бирачком месту број 10 уочено је, како опозиција тврди, фалсификовање записника са тог изборног места. На оригиналном записнику Руска странка је на том месту добила укупно пет гласова, међутим на записнику који је објављен на сајту Републичке изборне комисије они имају шест гласова.

На другом бирачком месту, односно бирачком месту број 18, у џаку је пронађено 20 гласова више у односу на број изашлих који је уписан у записнику са тог места. Такође, уочена је још једна неправилност, а то је да је 20 људи гласало и да за то не постоји адекватан потпис.

Шта и како даље?

Након што је Виши суд у Нишу усвојио жалбе опозиције, на реду је поновно Градска изборна комисија, која има рок од 10 дана да се изјасни по приговорима опозиције и одлучи да ли ће се избори на бирачким местима број 10 и 18 поновити.

Уколико ГИК поново одбије приговоре, опозиција има могућност да се жали Вишем суду, у том случају суд има рок од 72 сата да се изјасни, а његова одлука тада ће бити коначна, а самим тим би била окончана и постизборна заврзлама у Нишу.

Све у свему – наредне две недеље биће кључне за даљу судбину највећег града на југу Србије.