Прочитај ми чланак

Одлука Кине која ће све променити: Формира се нови светски енергетски поредак?

0

Спремност Кине да пређе на куповину нафте из земаља Персијског залива у јуанима води ка формирању новог светског енергетског поретка.

О томе пише британски лист „Фајненшел тајмс“, позивајући се на експерте.


Како наводи аналитичар швајцарске банке „Кредит Свис“ Золтан Пожар, Кина већ неко време повећава куповину нафте и течног природног гаса од Ирана, Венецуеле, Русије и низа афричких земаља за своју националну валуту, али је састанак кинеског председника Си Ђинпинга са лидерима земаља чланица Савета за сарадњу арапских држава Персијског залива у децембру означио „рођење петројуана“. На том састанку је, између осталог, кинески лидер рекао да је Пекинг спреман да подстиче трговину нафтом и гасом са овим земљама у јуанима, преноси Спутњик.

Према речима Пожара, „Кина жели да ревидира правила глобалног енергетског тржишта“ у оквиру стратегије за смањење трговине у доларима, коју подржавају и кинески партнери из БРИКС-а и низ других држава у тренутку када се девизне резерве у доларима претварају у политичко оружје САД и ситуације са замрзавањем руске имовине због ситуације у Украјини.

У тексту се наглашава да сарадња Кине и арапских држава може укључивати заједничка истраживања и производњу нафте и гаса у Јужном кинеском мору, као и улагања у рафинерије, хемијску индустрију и постројења за производњу производа од пластике.

Пожар је указао да би реализација свих ових пројеката у јуанима представљала огроман помак у глобалној трговини енергентима.

Експерт је истакао да долазак у први план кинеске националне валуте као главног глобалног средства плаћања за енергетске ресурсе изгледа још вероватније, с обзиром на чињеницу да је земљама са највећим доказаним резервама нафте (Русија, Иран, Венецуела, земље Персијског залива, Индонезија и државе у северној и западној Африци) Кина ближа од Сједињених Држава по својим политичким и економским погледима.