Прочитај ми чланак

ОДЛАЗАК НА ПОСАО пре 10 сати ујутру је заиста право мучење за тело

0

Пол Кели, један од водец́их истраживача на Оксфордском универзитету, сматра да, када мора да се пробуди и да оде на посао пре 10 сати ујутро, то представља један од облика мучења за њега.

Циркадијални ритам, или унутрашњи телесни сат, представља биолошке тајмере који диктирају начин на који наше тело функционише. Тај генетски унапред програмирани циклус регулише наше опажање времена, функције мозга, нивоа енергије и производње хормона, пише Хеалтхy Фоод Хоусе.

Foto: monkeybusiness/depositphotos

Дакле, рано буђење и рад пре 10 сати муче наше тело и негативно утичу на природну равнотежу организма.

Квентин Тарантино најавио који филм би могао да буде његов последњи
Кели објашњава да људи не могу да промене своје 24-часовне ритмове, и не могу да науче да устану у одређено време, јер јетра и срце имају различите обрасце.

Почетком 20. века, када је уведен осмочасовни радни дан, нико није разматрао природни људски сат.

Као резултат, доктор Кели тврди да то утиче на физичке, емоционалне и перформансе система и на тај начин оштец́ује тело. Људи треба да почну да раде у 10 сати. Он такође додаје да су људи хронично лишени сна и да је то заправо међународно питање.

Штавише, недеља са мање од шест сати сна сваке ноц́и доводи до промена у функционисању гена. Он сматра да ц́е ефекти рада бити драстично побољшани ако направимо једноставне промене у времену када почињемо и завршавамо посао.

Доктор Кели, али и други неуронаучници, истичу важност разумевања функционалности организма у различитим узрастима, посебно када се ради о циклусима спавања.

Недостатак сна почиње у адолесценцији, јер су тинејџери биолошки предодређени да заспе око поноц́и.

Они, дакле, нису стварно будни све до 10 ујутро ујутро, а због строгог распореда школе у раним јутарњим сатима, они губе средњу вредност од 10 сати сна недељно. Заправо, они имају тенденцију да остану будни дуже током ноц́и викендом, тако да се суочавају са потешкоц́ама да се стално прилагођавају раном постепеном циклусу спавања који је структуриран за 55-годишњака.

Једна британска школа је тестирала теорију доктора Келија да би школе требало да почну од 10.00 сати. Након неког времена, значајно су се поправиле оцене ученика, као и њихова присутност и општа продуктивност.

Зато, ако одлучимо да применимо такве промене на све сфере модерног друштва, људи ц́е несумњиво постати продуктивнији, сретнији, здравији, пуни енергије и радости, уместо да буду уморни, под стресом и зависни од кафе.