Прочитај ми чланак

НАЈВЕЋЕ БЉУВОТИНЕ И ЛАЖИ: 10 случајева када су амерички медији лагали цео свет

0

Лажне вијести, алтернативне чињенице, ратна пропаганда – задњих пар година управо је ово обиљежило америчко новинарство.

Истраживање спроведено 2018. године показало је да је само 6% Американаца заиста повјеровало ономе што извјештавају медији, преноси РТ.

Колико се из следећег прилога може видјети, новинари су били у ратнохушачкој служби, сасвим незаинтересовани да јавности пренесу истину. Ево 10 вијести, које је објавио РТ, када је Америка цијелом свијету лагала у очи.

1. Русија планирала напад у Сирији како би помогла Трампу

Када је амерички предсједник Доналд Трамп испалио 59 томахавка на сиријску авиобазу Шајрат априла 2017. године, као одговор за наводни хемијски напад, новинар медијске куће MSNBC Лоренс О’Донел овако је извијестио:

„Можда је руски предсједник Владимир Путин посавјетовао сиријског предсједника Башара ал Асада да нападне сопствени народ хемијским гасом како би дао Трампу изговор да гађа сиријску базу, чиме би Трамп коначно поправио свој нарушен имиџ код куће“

2. Трамп се улагује „комунистичкој Русији“

Други водитељ истог медија Џој Рид изјавио је 2016. године да је Русија још увијек коминистирчка држава те изразио бригу, не давши за то никакав доказ, да тадашњи кандидат за предсједника Доналд Трамп, постаје превише близак са како је казао „неморалном комунистичком Русијом“.

3. Лажно извјештавање током лажног рањавања

Звијезда вијести на телевизији Ен-Би-Си (NBC), Брајан Вилијамс суспендован је након што је октирвено да је измислио причу о свом извјештавању из Ирака.

Вилијамс је неколико пута изјављивао како је, током репортирања из ратом захваћеног Ирака хеликоптер у ком је био погођен и оборен.

4. Обамину владавину нису обиљежили скандали

Водитељ MSNBC Мајк Бaрникл изјавио је да је канцеларију бившег предсједника Барака Обаме, током осмогодишњег мандата, није обижељио ниједан скандал.

Он је навео да је Обаминој администрацији нанијета штета, прећутавши тиме оно што је обиљежло унутрашњу политику САД у том периоду: Бенгази скандал, скандал са имејловима Хилари Хлинтон, ратове дроновима, и рат демократа против „звиждача“.

5. Лажни интервју који је послужио за интервенцију у Сирији

Није први пут да се америчка политика служи лажним вијестима како би нашла оправдање за војну интервенцију. На својој кожи смо осјетили утицај „Меркала“ и „Рачка“. Док истина допре до јавности већ је касно, а штета нанијета.

„Традицију“ изговарања за рат настављен је и на другим ратиштима гдје учествује САД.

2017. године новинарка Си-Ен-Ена (CNN) Алисин Камерота урадила је интервју са наводно сиријском избјеглицом, седмогодишњом Баном Алабед, захваљујући којем је експолатисана проамеричка ратна агенда у Сирији.

Касније се наравно открило да је интервју намјештен те да је дјевојчица читала са папира већ написани сценарио.

Дјевојчица је свједочила у корист сиријске „опозиције“ а о наводним ратним злочинима сиријских власти. Бана је интервјуисана након што се „прославила“ као твитерашица. У својим порукама залагала се за америчку интервенцију у Сирији.

Њен чувени твит је „да је боље бити и земља трећег свијета него допустити Русији и Асаду холокауст у Алепу“.

6. „Мали“ конфликт интереса

Новинар Фокс Њуза, Шон Ханити недјељама је извјештавао о скандалу са адвокатом Доналда Трампа Мајла Коена.

Ханити је осуђивао рацију коју је ФБИ извршио у његовој њујоршкој канцеларији, а која је спроведена због сумњи у наводни мијешање Русије у изборни процес у САД. Касније је откривено да је Коен тајни адвокат самог Ханитија.

7. Путин молио Трампа да не ратује са Кимом

Након што је театрално открила својим гледаоцима да се Сјеверна Кореја граничи са Русијом – као да је то откриће било доступно само тиму продуцената MSNBC, а не информација доступна у сваком атласу, новинарка Рејчел Медоу је казала, наравно без икаквих доказа, да је Трамп изненада отказао „ратне игре“ око корејанског острва јер га је то замолио Владимир Путин.

8. Гувернер расиста – стога је републиканац

2014. новинар MSNBC Крис Хајс оштро је извјештавао против бившег гувернера Албаме Џорџа Воласа због његових расистичких изјава. Новинар није ни провјерио којој политичкој групацији, већ га је директно прогласио републиканцем. Након тога био је приморан да се извини.

Јавност ипак није „прогутала“ његово извињење. И данас се сматра да новинар не би ни објавио ову вијест да је знао да је „љубитељ десегрегације“ у америчкој држави гдје је расизам још увијек велики проблем, демокарта.

9. Трамп покушавао да контактира Русе

Још једна од вијести без икаквих доказа за тврдње долази из новинарске медијске куће Еј-Би-Си (ABC). Ветеран ових медија, Брајан Рос, суспендован је прошле године након што је „извијестио“ јавност да је тадашњег предсједничког кандидата, Доналда Трампа, један од његових савјетника Мајкл Флин наговорио да контакира руске званичнике након избора. Ово није први пут да се Рос није придржавао истине.

10. Пентагон давао парцијалне вијести како би се створило позитивно мњење о рату

2008. године истрага Њујорк тајмса је показала је да непристрасни „аналитичари“ које су мејнстрим медији питали за мишљење о рату у Ираку и нису били тако непристрасни.

Истрага је обзнанила да се радило о напору Пентагона како би се осигурало на сваки могући начин да ће Бушова администрација подржати рат.

Сазнало се да су аналитичари који су давали своја мишљења медијима, имали чврсте везе са војском и да је било веома јасно да ће како лично тако и финансијски профитирати од рата.