Прочитај ми чланак

МИЛИОН ЉУДИ НА УЛИЦАМА РИМА: Раднички протести потресају Италију (Видео)

0

ljudi-na-ulicama-rima-protiv-anti-radnickih-reformi-naprijed-s-otporom-svim-sredstvima_6969_1956

Један од највећих протеста од избијања кризе у Европи – милион људи на улицама Рима против анти-радничких реформи: „Напред с отпором свим средствима!“

Италијански радници организовали су масиван протест у Риму како би протестовали промене закона о тржишту рада предложене од стране премијера Матеa Ренција.

Италијанска Општа конфедерација синдиката (ЦГИЛ), највећи синдикат у Италији, организовао је протест који је започео на тргу Свети Јован.

Неколико стотина хиљада демонстраната појавило се на скупу, док организатор, синдикат ЦГИЛ, наводи како је број демонстраната био близу милион. Отприлике 300 хиљада дошло их је чартер летовима и бродовима из целе Италије.

План премијера Ренција је у септембру подржан од стране његове партије, а критичари истичу како ће измене закона резултирати тиме да фирме неће запошљавати довољно особља и тако довести до хроничне слабости економије.

„Желимо запослење за све и желимо радити осигурани правима. Ове демонстрације су за оне без посла, без права, који пате и који у будућности не виде безбедност“, рекла је Susanna Camusso, вођа синдиката ЦГИЛ обраћајући се демонстрантима.

Додала је и како су „Синдикати спремни ићи даље са протестима користећи се свим потребним мерама укључујући и општи штрајк“.

„Ако Рензи и његова влада слушају, а обично то раде, онда ће гласно чути како се већина људи који у овој земљи раде и који желе да раде, не слажу са политиком Владе“, рекао је за Ројтерс генерални секретар синдиката ФИОМ, Маурицио Ландини.

„Ако заиста жели да у овој земљи дође до промена онда мора да сарађује са овим људима, а не да раде против њих“, додао је.

ЦГИЛ је позвао на протест против Ренцијевог Закона о раду, чије мере укључују лакше отпуштање радника и да би тржиште рада постало “флексибилније“.

Ренци је изјавио како се тим планом отвара пут према већим инвестицијама у време када је незапосленост младих на рекордно високим нивоима, (44,2 %), док је општа стопа незапослености на 55,7%. Његов предлог овог месеца прошао је гласање о поверењу у Сенату, но још га мора да потврди Представнички дом.

Друга ствар која пуни чашу беса становништва су мере штедње којима се повећава смањење јавне потрошње како би се изашло на крај са ограничењима буџета ЕУ.

Овај протест надовезао се на 24 часовни штрајк транспортних предузећа, а још штрајкова је заказано за 14. новембар, када ће запослени Alitalia и Easyjeta ступити у штрајк, објављено је на страницама министарства саобраћаја.

Синдикати су заказали следеће демонстрације за 8. новембар.

(Адванце)