Прочитај ми чланак

МЕКЕЈН О БОМБАРДОВАЊУ СРБИЈЕ: Гађајте фабрике, школе, болнице, било шта!

0

Амерички републикански сенатор Џон Мекејн преминуо је у 81. години након што се годину дана борио са раком мозга, јавио је АП.

„Глас Америке“ подсећа да се Мекејн у последњем интервјуу који је дао за српски сервис у априлу 2017, неколико недеља након председничких избора у Србији коју је посетио и у Београду честитао победу председнику Александру Вучићу, залагао за већи ангажман САД на Балкану.

Он је тада, на питање да ли га забрињава споразум који је Србија склопила о набавци оружја из Русије, на основу којег ће Београд добити руске авионе, тенкове и другу опрему, одговорио да у САД „очигледно, не могу да буду срећни због тог споразума“.

„Међутим, да је председник Вучић овде, рекао би да је једино од њих могао то да купи. Можда је то тачно или није, али би то он рекао. Можда нисам у праву, али верујем да новоизабрани председник Вучић покушава да пажљиво балансира између Русије и Европе. Зна да су његови грађани ових дана више проевропски него проруски оријентисани“, навео је тада Мекејн.

Он је додао да „истовремено, Србија има вишевековне односе са Русијом“.

„Не мислим да жели превише да се приближи Русији, зато што сматрам да је већина његове популације више прозападно и провевропски оријентисана него проруски. Мој разговор са њим је био продуктиван. Да смо обраћали пажњу на њега, Србију, могли смо да имамо већу сарадњу, више заједничких обука, вежби, веза које би биле драгоцене не само за западне интересе, већ и за регион“, поручивао је тада Мекејн.

Он је у том интервјуу заложио и за наставак дијалога Београда и Приштине, казавши да га је „охрабрило то што су обе стране барем пријемчиве за ту идеју“ и да је „један од аспеката ситуације на Балкану, у више држава то што нису зацељене све ране“.

Мекејн је подсетио да је у говору у косовској скупштини Косова говорио о односу САД са Вијетнамом, земљом у којој је он био ратни заробљеник.

„Изгубили смо 58.000 Американаца, чија имена су уклесана у зид недалеко одавде (у Вашингтону). Ипак смо могли да се помиримо. Ратовали смо и са Немачком и Јапаном. Морамо да урадимо све што можемо да подстичемо помирење јер не можете да старе ране држите отвореним и истовремено служите народу тих различитих земаља, који заслужује будућност, а не живот у прошлости“, говорио је Мекејн.

Мекејн је у јуну 2015. пријатно изненадио српску државну делегацију и новинаре у Вашингтону, када је је потпуно неочекивано и мимо протокола дао изјаве српским медијима, а потом повео тадашњег премијера Вучића и делегацију у обилазак Капитол Хила.

Председавајући сенатског комитета за оружане снаге разговорао је тада са Вучићем о безбедносној ситуацији у региону и европском путу Србије, а у обраћању српским медијима након састанка, Мекејн је изјавио да ће САД у потпуности подржати Србију у процесу евроинтеграција.

РТС наводи да је Мекејн 90-их година прошлог века активно подржавао албански сепаратистички покрет на Косову и Метохији, као и да се снажно се залагао за бомбардовање Србије 1999. године.

Наводи се да је био и дугогодишњи лобиста Албанско-америчке грађанске лиге, која је финансијски спонзорисала Мекејнову председничку кампању, као и да је међу првима јавно подржао једнострано проглашење „независности“ Косова, сматрајући да је то „једино решење“.