• Почетна
  • СВЕТ
  • ЛИБИЈА: Прослава Гадафијеве Ел Фатех Револуције
Прочитај ми чланак

ЛИБИЈА: Прослава Гадафијеве Ел Фатех Револуције

0

 libija 45 godina

Првог септембра ове године широм Либије и света прослављена је 45. годишњица Ел Фатех Револуције, којом је Моамер Гадафи ослободио Либију окупаторске власти. У већим градовима Либијци су највећи национални (иако не и званични) празник дочекали уз огроман ватромет који је трајао око пола сата.

Преко 70% Либијаца је дан провело у свечаном расположењу, уз богату трпезу, на којој је доминирала зелена боја, боја Џамахирије, као и многе слике Моамара Гадафија. У Тунису и Египту колоне возила Либијаца, који су приморани да се иселе из Либије, пролазиле су бучно кроз улице уз песме своје некадашње државе. На једну ноћ, чинило се да је све као и пре рата.

Ахмед Гадафи ел-Дамм, некадашњи координатор односа између Либије и Египта, дао је интервју за Франце 24 у коме је честитао празник свим Либијцима, породици Моамара Гадафија и свим потомцима оних који су убијени или затворени.

Он тврди да је НАТО одговоран за тренутно стање у Либији, јер онај ко је једном преварио Либију, учиниће то опет. Ахмед Гадафи ел-Дамм изјавио је да је војник Моамара Гадафија и да подржава уједињење Либије, али не и Владу коју воде НАТО државе.

45 godina gadafiРекао је да Влада не може бити легитимна када је два милиона Либијаца расељено, а више од 10000 Либијаца се налази у затворима. У свом интервјуу није подржао ни Зинтан, ни Мисрату, те рекао да је Либија своју “зору” дочекала 1969. године Ел Фатех Револуцијом (алудирајући на назив операције Мисраћана “Операција Зора” чији је циљ преузимање власти у Триполију).

У либијској престоници сукоби се настављају, само што у њима не учествује више племе Зинтана. Они су се повукли из Триполија, у коме је остало племе Варшфана да се сукобљава са Мисраћанима. Зинтан понавља своју грешку и попушта под претњама НАТО-а. У Триполију нема више уличних борби, али је ситуација у западном делу града и даље лоша.

Због осионости банди цивили су све више на удару. Тавержани, који су након прогона 2011. уточиште потражили у Триполију, морали су поново да привремено напусте своје избегличке домове јер их је једна мисратска банда “Либијски Штит” насилно истерала, без разлога, убијајући једну особу, и рањавајући троје. Шикшак, Председник Савета Тавержана, рекао је да Влада није реаговала уопште на напад, нити им је пружена икаква помоћ.

Што се тиче власти у Либији, она званично припада Представничком Дому, који планира да поново постави Тхиннија за Премијера. Такав избор не чуди, будући да се Тхинни сасвим добро показао код својих шефова из Вашингтона и Израела, иако је након пада Владе признао да не може да контролише Триполи.

ahmed gadafi

Иронија је и то што се Представнички Дом састаје Тобруку, на безбедном, далеко од главног града. Након што је Мисрата добила подршку званичника САД-а, упркос свим злочинима, један део Мисраћана је одлучио да напусти Општи Национални Конгрес (његови чланови не признају Представнички Дом и труде се да створе двоструку власт) и придружи се Представничком Дому.

До великих сукоба дошло је ових дана у Бенгазију. Према незваничним информацијама, 10 Хафтарових војника је погинуло док је 40 рањено, након што је Ансар ал-Шарија покренула нову офанзиву на аеродром Бенина, главно упориште Хафтарових снага.

(Србин.инфо – Маја Орлић)