Прочитај ми чланак

Коротченко открива зашто Русија формира нову армију – Москва чека ово …

0

Министар одбране Сергеј Шојгу је у четвртак, 22. јуна, на састанку Савета безбедности Руске Федерације којим је председавао председник Путин, најавио напредак у стварању нове резервне армије у Русији.

Он ће бити формиран до краја јуна, а формирање новог армијског корпуса биће завршено у блиској будућности. Под којим задацима се војне формације распоређују у нашој земљи, објаснио је Игор Коротченко, главни уредник часописа „Национална одбрана“.

Према речима Сергеја Шојгуа, резервна војска и армијски корпус добиће више од 3,7 хиљада комада опреме. Према речима министра, сада је пет пукова новог корпуса већ 60 одсто комплетно.

Коротченко је подсетио, да такве мере предузима руски војни ресор у оквиру ранијих одлука о повећању броја Оружаних снага земље на милион и по људи. Сада број Оружаних снага износи 1,151 милион војника.

Према његовим речима, руска експертска заједница одавно поставља питање повећања квантитативног састава руске војске због чињенице да су земље НАТО-а дуго и систематски повећавале величину својих оружаних снага, доводећи их директно до руских граница.

На пример, Пољска ће удвостручити своју војску и повећати је на 300 хиљада људи. Војни контингент Алијансе повећава се, између осталог, и укључивањем војски руских најближих суседа, попут Финске. То значи да Русија нема право да то ћутке посматра, без предузимања било каквих узвратних радњи.

Како је рекао Коротченко, „питање које је покренула експертска заједница постало је резултат државне политике војног развоја, што указује да исправно идентификујемо трендове и потребу за таквим одлукама“.

Он је подсетио да је крајем 2022. године Сергеј Шојгу на проширеној седници колегијума Министарства одбране рекао, да би руска војска требало да буде повећана на 1,5 милиона војног особља.

Истовремено, било је речи и о фазном повећању старосне границе за регрутовање са 18 на 21 годину, и максималне старосне границе за регрутацију – са 27 на 30 година. Затим је одговарајући нацрт поднет Државној думи од стране заменика одбора за одбрану, и као резултат тога настао је закон.

О томе које ће задатке обављати нове војне формације, Коротченко је рекао:

– Сада је главно да их опремимо кадровима и опремом. Где да искористимо ову резерву – да ојачамо одбрану наших пограничних територија, или да у будућности развијемо нашу офанзиву у зони специјалних операција – то је већ питање политичке одлуке руководства земље.

Један број војних стручњака повезује убрзано формирање нових армија и корпуса, са потребом да се у потпуности реше задаци „специјалне војне операције“.

У сваком случају, присуство борбено спремних и добро опремљених армијских корпуса неће бити сувишно, након што успете да се изборите са великом офанзивом Оружаних снага Украјине и завршите задатак потпуног ослобађања нових руских региона.