• Почетна
  • СВЕТ
  • Кинези нису заинтресовани за књигу „Тешки избори“ Хилари Клинтон
Прочитај ми чланак

Кинези нису заинтресовани за књигу „Тешки избори“ Хилари Клинтон

0

Hilari-Klinton

Издавачка кућа која је објавила књигу „Тешки избори“ бивше америчке државне секретарке Хилари Клинтон, кажу да кинеске компаније не желе права превођења

Издавачка кућа која је објавила књигу „Тешки избори“ бивше америчке државне секретарке Хилари Клинтон, кажу да кинеске компаније не желе права превођења, а да водећи увозници одбијају да дистрибуирају копије на енглеском.

Књига, у којој некадашња прва дама САД-а говори о свом четворогодишњем мандату као државне секретарке, садржи описе кинеског руководства које је приказано као „ригидно и опресивно“.

„Није тајна да је Кина центар антидемократског покрета у Азији“, пише Клинтон у својим мемоарима.

Она, такође, оптужује кинеску владу да је цензурисала ТВ пренос њеног обраћања на конференцији о женама која је 1995. одржана у Пекингу, и посвећује читаво једно поглавље преговорима о слепом кинеском активисти Чену Гуангченгу, који је тражио азил у америчкој амбасади у пролеће 2012.

„Нечувено је и жалосно“, изјавио је Џонатан Карп, председник издавачке куће „Сајмон и Шустер“, преноси лондонски Гардиан.

„То је показатељ ниског нивоа интелектуалне слободе у овом тренутку у Кини“, навео је он.

Карп је објаснио да кинески издавачи не желе права превођења књиге, а да је један од највећих кинеских увозника, Шангај бук трејдерс, одбио да дистрибуира копије на енглеском језику.

Хилари Клинтон има статус звезде у Кини. Њени кинески обожаваоци и медији обично је ословљавају њеним именом, који се на мандаринском изговара Силали. Чланци у државној штампи често се односе на њен лични живот, али избегавају да коментаришу њене политичке одлуке и ставове.

„Да ли би је требало звати председница Хилари или председница Клинтон?“, гласио је недавно наслов једног коментара агенције Синхуа о њеним „очигледним“ председничким амбицијама.

(Танјуг)