Прочитај ми чланак

Кина: САД стварају биолошко оружје које може да уништи само одређене народе

0

Кина оптужује САД за стварање биолошког оружја усмереног против одређених етничких група, преноси Newsweek.

Званични представник кинеског Министарства спољних послова, Ван Венбин, оптужио је Сједињене Државе за развој биолошког оружја против одређених раса, у одговору на коментар државног секретара САД-а, Ентонија Блинкена, који је раније изразио „забринутост“ због наводног масовног прикупљања ДНК становништва Тибета од стране кинеских власти.

У разговору са новинарима, званични представник кинеског Министарства спољних послова, Ван Венбин, критиковао је изјаву државног секретара САД-а, Ентонија Блинкена, да наводно Кина прикупља податке о људском геному у вези са етничким мањинама у тибетанској провинцији Xињианг ради додатне контроле и надзора над њеним становницима, пише Newsweek.

Ове недеље је Блинкен изразио „забринутост“ због извештаја о наводном масовном прикупљању ДНК становништва Тибета од стране кинеских власти.

„Ове тврдње не издржавају критику и значе само стварање сензационалистичких вести“, рекао је кинески дипломата о коментарима његовог америчког колеге. Према његовим речима, у Кини се поштује законодавство и приватни живот свих њених грађана, без обзира на њихово етничко порекло.

Према изјави представника кинеског Министарства иностраних послова, САД сами проводе масовно прикупљање и коришћење геномских информација, цитирајући чланак из The Wall Street Journal-а у којем се, према његовим ријечима, тврди да је Пентагон развио истраживачке планове за напад на своје противнике генетски модификованим оружјем.

Новинарима је објаснио да се ради о геномским подацима азијских Кинеза, еуропских Аријеваца и блискоисточних Арапа које прикупљају амерички војници.

Ванг је такође цитирао руску државну новинску агенцију РТ, рекавши да је чланак објављен 2017. године известио да је Команда за образовање и обуку ваздухопловних снага „једном расписала тендер за узорке рибонуклеинске киселине (РНА) и синовијалне течности Руса “.

Према речима портпарола кинеског министарства спољних послова, „сасвим је јасно ко тачно користи геномске информације у тајне сврхе “ .

Представник авијацијског командовања Бо Дауни је 2017. године изјавио за РИА Новости да Америчке ваздухопловне снаге спроводи студије мишићно-скелетног система како би идентификовао биомаркере различитих повреда.

Према речима војног званичника, будући да је у почетном скупу података који је послала америчка компанија било узорака прикупљених у Русији, за други скуп су такође били потребни узорци из Русије, закључује Newsweek.