Прочитај ми чланак

Избегличка криза руши Меркелину владу

0

angela merkel 7

Франкфурт, Хајделберг – Ни након две рунде разговора протеклог викенда, лидери партија владајуће немачке коалиције – Ангела Меркел, Зигмар Габријел и Хорст Зехофер – нису успели да усагласе своја супротстављена мишљења о начину решавања избегличке кризе, због чега се све више немачких коментатора пита да ли је заправо велика коалиција демохришћана и социјалдемократа у опасности да се распадне.

Канцеларкин портпарол Штефен Зајберт најавио је да ће у четвртак бити настављени разговори лидера Хришћанско-демократске уније, Социјалдемократске партије (СПД) и баварске Хришћанско-социјалне уније (ЦСУ) и истакао да „постоји много тачака око којих је постигнут договор, али и тачака које су још отворене”. „Те тачке се морају решити, укључујући и питање ’транзитних зона’ (за избеглице)”, додао је Зајберт.

И док владајуће странке истичу да је разговор био „конструктиван”, немачки медији указују да ова формулација само значи да никакав компромис није постигнут. Додуше, Меркелова и Зехофер су, као лидери сестринских странака, ипак постигли известан договор после неколико недеља у току којих је баварски премијер оштро оптуживао савезну канцеларку да не чини ништа да помогне Баварској, преко које долази највећи део од око 800.000 избеглица, колико се очекује да ове године дође у Немачку.

ЦДУ и ЦСУ се заједнички изашли са предлогом да се избеглицама две године суспендује право на такозвану додатну заштиту, које омогућава да им се чланови породице придруже у Немачкој. Осим тога, две партије су предложиле заједничку немачко-аустријску полицијску операцију на границама како би помогле у контроли прилива избеглица. Међутим, документ који је објавио демохришћански блок не садржи ни речи спорном питању увођења транзитних зона за избеглице. На њих је Меркелова пристала, премда невољно, али им се и даље жестоко противе Габријелове социјалдемократе. Зехоферови демохришћани предлажу да се у пограничним подручјима отворе такозване транзитне зоне у којима би избеглице биле притворене све док се не процени да ли уопште имају право да добију азил у Немачкој. Они који имају то право били би послати у прихватне центре, а они који немају одмах би били депортовани.

Иако демохришћани тврде да социјалдемократе „табуизирају транзитне зоне” и да је то њихова „партијска игра”, СПД и даље сматра да је да идеја опасна, неуставна и непрактична, па се залажу да се широм Немачке формирају такозвани центри за пријем избеглица. То истиче и социјалдемократски министар правде Хајко Мас, који сматра да ће „транзитне зоне бити масовни затвори на немачкој граници, који ће у пракси направити много више проблема него што ће их решити”. И његов партијски шеф и вицеканцелар Габријел јуче је жестоко критиковао овај демохришћански предлог, истичући да само мали део избеглица долази са Балкана и да, самим тим, нема шансу да добије азил у Немачкој.

„Не знам каквог смисла има отварање транзитних зона за 2,4 одсто избеглица”, рекао је Габријел, указујући да је суштински изазов прилив избеглица који имају право на азил у Немачкој, попут Сиријаца. „Транзитне зоне су бесмислене, противправне и непотребне.”

То је само мали део отровних стрела које се одапињу између функционера и посланика три владајуће странке. Тако је Зехофер пре коју недељу запретио да ће савезну владу и канцеларку тужити пред Уставним судом уколико не ограничи прилив избеглица и тиме одбрани границе Немачке. Штавише, Зехоферов посланик у Бундестагу Ханс-Петер Ул рекао је у разговору за недељно издаље „Франкфуртер алгемајне цајтунга” да Меркелова не може више да остане канцеларка, ако не уважава захтеве већине Немаца, устврдивши да ће се „затварање границе догодити са Маркеловом или без Меркелове”.

Број изјава политичара, којима се жестоко критикују коалициони партнери, из дана у дан расте тако да поједини коментатори истичу да је заправо Меркелина влада ушла у такозвану транзитну зону у којој се одлучује да ли ће уопште опстати.

То што свакодневно око 10.000 избеглица стиже у Немачку само још више подгрева предизборну атмосферу, у којој критике опозиције скоро да нису важне јер оне најотровније стижу из редова власти.

Коментатор немачког јавног сервиса АРД Рене Мелер истиче да је неопходно прекинути игре моћи, за које он, пре свега, оптужује ЦСУ и њено инсистирање на транзитним зонама. С друге стране, коментаторка лево оријентисаног „Тагесцајтунга” Ања Мајер истиче да су разговори овог викенда били „делимична победа за Хорста Зехофера, али уједно и лоши за унутрашњу климу у коалицији”. Она истиче да Ангели Меркел и ЦДУ предстоје тешке муке да умање разлике у ставовима владајућих странака, док њен колега Гинтер Хартвиг из „Зидвестпресеа” сматра да је ова атмосфера у коалицији опасна, нарочито што је за решавање избегличке кризе неопходно сарађивати и са осталим чланицама ЕУ. Ипак, он истиче да је договор Меркелове и Зехофера око транзитних зона први корак у добром правцу. Новинарка „Фокуса” Мартина Фиц примећује да канцеларка сада мора да склопи споразум који ће омогућити свима да сачувају образ, узимајући у обзир количину изнетих бескомпромисних ставова и оштрих критика.

Извор: Политика