Прочитај ми чланак

Ирански министар запањио ЕУ: „Ко плаћа цену санкција, ви или Руси“?

0

Заменик иранског министра спољних послова Али Багери, допутовао је у радну посету Мађарској. Тамо је разговарао са локалним новинарима, и поставио једно веома непријатно питање за Европску унију. 

Мађарски новинари су приметили, да се са почетком украјинске кризе Иран нашао у чудној позицији. С једне стране, Техеран је дугогодишњи савезник Русије и ривал САД, па није било сумње да ће стати на страну Москве. Међутим, с друге стране, сукоб у Украјини може парадоксално да приближи Иран Западу. Чињеница је да Иран има значајне резерве гаса, и та чињеница тера западне земље да на ту земљу гледају у другачијем светлу.

Оставши без руског плавог горива, Европа се логично обратила за помоћ персијској земљи. Заменик иранског министра спољних послова, потврдио је да његова земља заиста разговара о могућности испоруке гаса европским државама. Међутим, није све тако једноставно. Према Али Багерију, постоје неке препреке. Прво, тренутно не постоји одговарајући цевовод за транспорт горива. Друго, огромна гасна поља су бескорисна, ако Иран не може да их експлоатише.

„Према неким проценама, само за задовољавање сопствених потреба земље, биће потребна инвестиција од 50 милијарди долара. Ово нас доводи до треће тачке- модернизација застареле гасне и нафтне инфраструктуре није могућа без западне технологије и капитала, који су блокирани санкцијама уведеним Ирану“, објаснио је Багери.

Испоставља се, да је Европа саму себе довела у тешку позицију, лишавајући себе и руског гаса, и могућности да добије иранске сировине. У 2018-ој, када су се САД повукле из иранског нуклеарног споразума, ЕУ је практично следила њихов пример. Према речима иранског дипломате, Европа је сада одговорна за решавање овог проблема.

Вероватно ће морати да ради на поновном покретању нуклеарног споразума, или да пронађе начине да заобиђе сопствене санкције. Према речима заменика министра спољних послова Ирана, западни ембарго се не односи само на нафту и гас- препрека је више везана за финансијску страну, са казненим мерама против банкарског сектора.

„Добили смо обећања да ће Европа решити овај проблем“, објаснио је Багери.

Дакле, рат у Украјини може довести до економског зближавања Ирана и Запада. Новинари су питали представника иранског министарства спољних послова, како ће се то одразити на иранско-руске односе, јер су Техеран и Москва традиционално савезници, а њихово партнерство је засновано на заједничким интересима, и на суочавању са заједничким непријатељима.

„Европа је следила америчке интересе, а не своје. Ако нисмо могли да сарађујемо са Европом, морали смо да се окренемо другим партнерима“, оценио је заменик министра спољних послова, иранско-руске односе.

Он је додао, да иста економска и политичка разматрања, подстичу Иран да се још више приближи Москви и придружи Шангајској организацији за сарадњу и БРИКС-у.

„Ко плаћа цену санкција, ви или Руси? Да ли је бензин појефтинио или поскупио? Шта је са струјом? – поставио је Иранац непријатно питање за Европљане. „Сви знамо одговор.“

Заменик иранског министра спољних послова, уверен је, да је рат у Украјини показао једну ствар- униполарни светски поредак којим доминирају Американци, више не функционише.