Прочитај ми чланак

Инспектор изнео шокантне податке о Боингу: „Ко сад сме да уђе у авион“?

0

Бивши инспектор квалитета изнео шокантне податке о Боинговим авионима. Само једна од његових тврдњи је да су трупови авиона из фабрике редовно излазили с озбиљним недостацима.

Сантјаго Паредес, који је радио за „Спирит EроСистемс“ у Канзасу, рекао је за ББЦ да је често проналазио до 200 недостатака на деловима који су били спремни за испоруку Боингу.

Паредес је, радећи свој посао, чак добио и надимак „схоwстоппер“ јер је успорио производњу због своје забринутости у вези неисправних делова авиона.

„Проналазио сам од 100 до 200 недостатака на труповима авиона, главном телу авиона, које је требало испоручити Боингу. Пуно спојева је недостајало, било је пуно савијених делова, а понекад су делови чак и недостајали“, казао је Паредес.

Из компаније за коју ј ерадио и која је највећи добављач Боинга, поручују да се не слажу с оптужбама Паредеса као и да се „снажно бране од његових тврдњи.“

Из Боинга су одбили да коментаришу његове оптужбе, док је амерички министар саобраћаја Пит Батиџиг рекао да је Боинг већ „под лупом“ владе кроз истраге Савезне управе за авиосаобраћај (ФАА).

Подсетимо, „Спирит ЕроСистемс“ и Боинг су се нашли под интензивним надзором након што су врата отпала с потпуно новог Боинга 737 Макс недуго након полетања у јануару, због чега је настала рупа на бочној страни авиона.

Према истрази, врата је првобитно уградио „Спирит“, али су их Боингови техничари накнадно уклонили како би исправили недостатке.

Инцидент је подстакао америчког регулатора ФАА да покрене ревизију производних пракси у обе компаније. Тако је пронађено више случајева у којима се компаније нису придржавале праксе контроле квалитета производње. ФАА је након тога привремено приземљила готово 200 авиона Боинг 737 Макс 9.

ФАА је раније ове седмице покренула још једну истрагу након што је Боинг рекао регулаторима да можда није правилно прегледао своје авионе „787 Дримлајнер“.

Паредес, који је све изнео у јавност, оптужбе је изнео у интервјуу за ББЦ и ЦБС, описујући при том шта је доживио радећи између 2010. и 2022. године.

Паредес наиме, рекао да су неки од недостатака које је идентификовао док је био у „Спириту“ били мањи, али су други били озбиљнији. Навео је и да је био под притиском да буде „мање ригорозан“.

„Увек су дизали фрку око тога зашто сам то пронашао, зашто сам то гледао. Компанија је само хтела да се производ испоручи. Нису били усредсређени на последице слања лоших трупова, већ само на испуњавање квота, испуњавање распореда, испуњавање буџета… Ако су бројке изгледале добро, стање трупа заправо није било важно“, рекао је.

Индеx преноси да су многа од искустава Паредеса у „Спириту“ и део његовог сведочења у правном поступку који су незадовољни деоничари покренули против компаније. Међутим, у правним документима он се назива једноставно „Бивши запослени број 1“.

Ово је први пут да је Паредес јавно говорио.

Други ревизор квалитета који је оптужио Боинг умро је прошле седмице. Реч је о Џошу Дину, чије су тврдње такође требало да буду део тужбе, а он је преминуо након што је добио озбиљну бактеријску инфекцију.

У тој тужби се Боинг оптужује за намерни покушај прикривања озбиљних и широко распрострањених недостатака у квалитету и излагање деоничара финансијским губицима када се ти пропусти открију.

Паредес је рекао да су обе компаније, и „Спирит“ и Боинг, свесне размере проблема с недостацима и да се о томе расправљало на седмичним састанцима између инспектора квалитета из обе компаније.

За Парадеса је крај каријере дошао када му је његов управник наредио да промени начин на који се недостаци пријављују, како би се смањио њихов укупни број.

„Након што сам се побунио деградиран сам и премештен у други део фабрике. Осећао сам да ми прете и осећао сам да ме шиканирају јер сам показао забринутост. После тога сам поднео етичку жалбу оделењу за људске ресурсе компаније и писао тадашњем шефу ‘Спирита’ Тому Гентиелу. ‘Изгубио сам веру у квалитетну организацију и ово је мој последњи позив у помоћ’, написао сам у маилу“, испричао је звиждач.

Паредес је накнадно враћен на челну позицију након што је његова жалба делимично прихваћена, алиубрзо је напустио компанију.

Сада тврди да не би био вољан да лети „737 Максом“, у случају да и даље има недостатака који су настали у фабрици у Вичити.