Прочитај ми чланак

Грађани Русије живе 10 пута боље

0

Највеће повећање буџетским корисницима. У здравству за 1350, а у образовању – за 1336 одсто

У Русији више нема сиромашних. И према међународним стандардима, РФ је током последњих десет година изашла из зоне сиромаштва јер је у 2009. удео сиротиње пао на 0,05 одсто

Европска асоцијација за бизнис објавила је да је у Русији у 2011. години продаја путничких аутомобила повећана за 39 одсто, а да је број туриста из Русије премашио 20 милиона

Московски Институт за глобализацију и социјална кретања (ИГСК), користећи податке националног завода за статистику (Росстата), израчунао је да су у Русији за десет година – од 2000. до 2010. -плате реално повећане десет пута.

Највише буџетским корисницима. У здравству за 1350, а у образовању – за 1336 одсто.

Сличан скок направила је и руска пољопривреда – за 1312 одсто.

Заостају државни чиновници и припадници безбедносних служби. Њихове плате су у истом периоду порасле за 1050 одсто. Али, и њима више него запосленима у нафтно-гасном сектору чије су плате порасле за 872 одсто.

Међутим, ово је варка кад су руски нафташи у питању, јер су њихове зараде, у просеку, биле знатно изнад плата у здравству или образовању.

Захваљујући социјалној политици државе, јаз у приходима је ипак у доброј мери „испеглан“ јер су после 2000. расле и пензије које су индексиране да би пратиле стопу инфлације. Чак и у периоду кризе њихово повећавање није било прекинуто.

„Почетком новог миленијума само је једном била смањена ралана плата (и то у 2009. – за 3,5 одсто, док је номинална порасла за 7,8), што је било последица кризе“ – истиче Сергеј Жаворонков, виши експерт Института за економију прелазног периода.

„У протеклих десет година, чак и за време пада светске економије, плате и приходи наставника, лекара и других радника у буџетској сфери, као и пензије, расли су изнад нивоа инфлације“ – каже професор Николај Лобанов, директор руског Научно истраживачког института за социјално-економске и педагошке проблеме.

Захваљујући свему овоме, у Русији више нема сиромашних. У истраживањима која су обавиили Центар за стратешке пројекте и Центар за социјалну политику, утврђено је: према међународним стандардима, Русија је у последњих десет година изашла из зоне сиромаштва. Ако је 2001. године сиромашно било 6 одсто становника, у 2009. је удео сиротиње пао на 0,05 одсто.

У земљи се појавио стабилан средњи слој у који улазе и корисници буџетских средстава.

Руски пензинери имају – у просеку – примања на нивоу 400 евра. Зато привредни раст у Русији више неће бити могућ по кинеском моделу јефтине радне снаге.

Руско тржиште аутомобила расте невиђеним до сада темпом. Станови се продају као врућ хлеб, а у трговинским ланцима сесве више купује скупа роба.

Европска асоцијација за бизнис објавила је да је у Русији у 2011. години продаја путничких аутомобила повећана за 39 одсто, а да је број туриста из Русије премашио 20 милиона.

 

(Факти)