Прочитај ми чланак

Град под опсадом – све мирише на ванредно стање ВИДЕО

0

Барикаде и војска са дугим цевима – главни град Сједињених Држава тако изгледа пред инаугурацију Џоа Бајдена.

Страх од насиља Трампових присталица и страх од вируса чине ову инаугурацију јединственом у историји.

Све мирише на ванредно стање, пише Дојче веле. Након што је 6. јануара маса насилних демонстраната лако ушла у Капитол поред малобројних полицајаца и радника обезбеђења, сада све изгледа друкчије. Велики је страх да ће се насиље поновити у среду (20. јануар), када дужност свечано преузима нови председник Џозеф Бајден.

Та напетост, али и пандемија, ту ће среду начинити сасвим друкчијом од свих досадашњих инаугурација. Обично се стотине хиљада људи окупе између Капитола и Линколновог меморијала да виде новог шефа државе. У музичким програмима учествовале су звезде попут Арете Френклин или Бијонсе.

Онда следи парада, председник и потпредседница би са супружницима прошли поред гледалаца дуж Авеније Пенсилванија, све до Беле куће. У паради учествују војници и дувачки оркестри.

Национална гарда спремна

Ове године је све друкчије. Званичници моле људе да не долазе у Вашингтон. „Са партнерима из савезне власти ћемо радити како бисмо гарантовали безбедност региона и нашег главног града“, пише у саопштењу које су потписали градоначелник Вашингтона и гувернери суседних држава Мериленда и Вирџиније.

Када је Барак Обама постајао председник, окупило се око 1,8 милиона људи. Трампову инаугурацију 2017. уживо је пратило око пола милиона људи.

Још и пре упада десничарских екстремиста у Капитол, када је петоро људи изгубило живот, инаугурација је планирана као мања приредба због епидемије. „Није примерена гигантска парада Авенијом“, поручио је Бајден почетком године.

Но након нереда у Капитолу, пандемија је мања брига. Америчка престоница је под барикадама, у центру града су бројне продавнице и пословне зграде дословно замандаљене даскама. Тајна служба је преузела одговорност за безбедност у среду.

Мобилисано је више од 20.000 припадника Националне гарде. Поређења ради, пре четири године је њих 8.000 било довољно да одржи ред на инаугурацији Трампа. Сада су свет обишле слике војника који већ дежурају у Капитолу – и спавају на мермерном поду.

Отказана ноћења

Саобраћај у среду биће махом блокиран у административном делу града. Пред седиштем Конгреса, национални гардисти патролирају пред оградом висине два метра. „Сада се осећам сигурно. Овде изгледа као да смо у војној бази“, каже Џим Фројнд, који живи пар блокова даље.

Од викенда је затворено 14 станица подземне железнице. Тако потенцијалним демонстрантима треба отежати долазак. Званично је већ и пешацима забрањен приступ у Нешенал мол, шеталиште на коме се одржава инаугурација.

У среду морају да се затворе и фризерски салони или фитнес-центри, уколико већ нису затворени због пандемије. Ер Би-Ен-Би (Аирбнб) је отказао све резервације за ноћења у Вашингтону у недељи инаугурације. Та платформа преко које се изнајмљују приватни станови саопштила је да не жели да насилници или можда наоружани изгредници искористе њихове услууге.

Све те мере вероватно неће сасвим спречити неке присталице одлазећег председника Доналда Трампа да се појаве у Вашингтону у среду. Но главни град је сада спреман – барем тако делује.