Прочитај ми чланак

Град Детроит пред банкротом

0

detr(Политика)
Детроит – Некадашња „дика” америчке ауто-индустрије, град Детроит налази се на рубу финансијске пропасти и скоро сигурно ће у наредном периоду прогласити банкрот, чиме ће постати највећи град у Сједињеним Америчким Државама који је то учинио, преноси агенција Танјуг.

Тренутни дефицит градског буџета износи око 380 милиона долара, али се процењује да је дугорочни дуг већи од 17 милијарди долара.

Власт савезне државе Мичиген, где се Детроит и налази, поставила је Кевина Ора на место менаџера за кризне ситуације, у покушају да у последњем тренутку град спасе од пропасти.

Његова прва одлука била је да повериоцима понуди мање од десет центи по долару за неплаћене дужничке обавезе града, као што су неосигуране обвезнице и део неосигураних пензијских обавеза.

Процењује се да је њихова укупна вредност већа од 11 милијарди долара.

Ор је то представио на састанку са 180 представника осигуравача обвезница, пензионих фондова, синдикалних организација и других кредитора.

Он је најавио и да град сада неће платити 39 милиона неосигураног дуга, да би сачувао новац за полицију, ватрогасце и остале јавне сервисе за својих 700.000 становника.

Процене говоре да у овом тренутку више од 42 одсто трошкова, које Детроит има годишње, иде за плаћање обвезница, пензија, здравственог осигурања и сличних ствари.

Према наводима кризног менаџера, ако би град наставио да води досадашњу политику, до 2017. године би тај проценат нарастао на 65 одсто.

Његов тим сматра да ће предложене мере решити фискалне проблеме града, али су спремни и за тужбе кредитора који не буду задовољни предложеним мерама.

Медији објашњавају да до овакве ситуације није дошло преко ноћи, већ је резултат вишедеценијског пословања у коме је градска управа узимала обвезнице по високим каматним стопама да би покрила рупе у буџету. „Не можемо више да позајмљујемо новац, почели смо да га позајмљујемо из наших пензионих фондова”, рекао је Ор.

Да граду озбиљно прети банкрот сматрају финансијски експерти Џек Дорер и Ричард Ларкин.

Дорер, који је један од водећих људи у корпорацији Мудис, која даје оцене кредитних рејтинга, каже да је позиција Детроита специфична у односу на остале градове који се налазе пред евентуалним банкротом.

Он и директор компаније „Итон ванс менаџмент” Том Меколд сматрају да је шанса да ће Детроит банкротирати „скоро 100 одсто”.

Први човек „кризног” Детроита, међутим, шансе ставља у раван 50 према 50 одсто. Медији истичу да је власт у Мичигену остала „нема” након Орових предлога за решење финансијске кризе.

Адвокат Џејмс Спиото, који води групу „Чепмен и Катлер” из Чикага, која се бави проглашењем банкрота, каже да су и други градови, као Њујорк, Кливленд или Филаделфија имали проблеме, али нису прогласили банкрот, већ су своје дугове репрограмирали. „Још је рано да се донесе закључак. Банкротство је скупо, одузима време и често не доведе до жељених резултата”, закључио је овај адвокат.