Прочитај ми чланак

ЕВРОПСКА УНИЈА „отерала“ Орбана у Москву

0

"Природни гас који ц́е се испоручивати преко другог крака гасовода 'Турски ток' могао би да потече кроз гасне трансмисионе системе Бугарске, Србије и Мађарске, па даље до Аустрије, кажу руски експерти за енергетику коментаришуц́и резултате сусрета председника Русије Владимира Путина и премијера Мађарске Виктора Орбана у Москви", пише Оливера Икодиновић за Спутњик.

Мађарска као „врата Русије у ЕУ“

Ово је друга посета мађарског премијера Русији у последња два месеца. Последњи пут лидери су се састали 15. јула у Кремљу, када је Орбан присуствовао завршници Светског првенства у фудбалу.

Мађарска спада у оне малобројне земље ЕУ које воде отворен дијалог са Русијом и противе се антируским санкцијама и дипломатским ратовима.

Путин је након јучерашњег састанка потврдио да је Мађарска један од кључних партнера Русије у Европи и да се односи двеју земаља практично развијају у свим правцима.

Позитивну динамику, упркос санкцијама, показује трговинска размена, а стране очекују да ће она бити повећана на 10 милијарди долара годишње. Осим тога, обим узајамних инвестиција износи милијарду долара.

Ипак, главна тема разговора двојице лидера била је енергетика, а главни резултат је договор да испоруке руског гаса Мађарској буду настављене и после 2020. године. Орбан је изразио жељу да гасовод „Турски ток“ прође кроз Мађарску, а Путин није искључио ту могућност.

– Мађарска је прилично велики потрошач руског гаса у Источној Европи. На пример, прошле године је потрошња износила око 7 милијарди кубних метара – то су озбиљне количине. Мађарска, наравно, жели да добија руски гас, и то по најсигурнијој рути. Због тога је заинтересована за то како ће руски гас бити транспортован након изградње „Северног тока 2“ и „Турског тока“ – рекао је стручњак за енергетику Константин Симонов.

Орбанова посета Москви се дешава у тренутку заоштравања односа Будимпеште и Брисела и уочи неформалног самита ЕУ, чија ће једна од кључних тема бити увођење могућих санкција Мађарској због њене антимигрантске и антиевропске политике.

 

Руски експерти оцењују да Орбан због затегнутих односа са ЕУ покушава да нађе и добије подршку ван Уније, пре свега од Русије. Поред тога, Будимпешта одржава односе и са Кином, а донедавно је развијала добре односе и са Турском.

Експерти истичу да је Мађарска једна од ретких земаља ЕУ која је отворена за дијалог и која се доследно залаже за укидање антируских санкција, а руски аналитичари Мађарску виде и као „врата Русије у ЕУ“.

ПОМОЗИТЕ РАД СРБИН.ИНФО ДИНАРСКОМ УПЛАТОМ – КЛИКНИТЕ ОВДЕ!