Прочитај ми чланак

Европљани убрзано губе поверење у пројекат ЕУ

0

1012-Serbia-EU-Kosovo_full_600(Танјуг)

Европљани убрзано губе поверење у пројекат ЕУ и све сумњичавије гледају једни на друге, показују резултати истраживања спроведеног у осам европских земаља.

Повољно мишљење о ЕУ је у последњих годину дана спало са 60 на 45 одсто, утврдили су стручњаци угледног америчког истраживачког центра Пју, који су објавили резултате обимне анкете у којој су учествовали грађани Немачке, Француске, Британије, Пољске, Чешке, Грчке, Шпаније и Италије.

Највећи пад забележен је у Француској, где је у 2012. око 60 одсто грађана подржавало ЕУ, док данас тај проценат једва прелази 40 одсто.

Пад поверења је у већој или мањој мери забележен и у свим осталим земљама осим у Чешкој, где је прошле године нарасло за четири процента, али је укупан број Чеха са повољним мишљењем о ЕУ још веома низак и износи свега 38 одсто, што је мање него у традиционално евроскептичној Британији, где 43 одсто још подржава ЕУ.

Осим што све мање верују ЕУ, грађани све више сумњају и у способност националних лидера да извуку њихове земље из кризе, па се у Француској и Италији подршка националним владама током прошле године готово преполовила и једва прелази трећину (Француска), односно четвртину (Италија).

Једини изузетак је Немачка, где канцеларку Ангелу Меркел подржава чак 74 одсто анкетираних, што је додуше мање од прошлогодишњих 80 одсто, али ипак непревазиђено у односу на све друге земље.

Немачка се у овом истраживању разликује од осталих и по већини других показатеља и једина је међу осморком у којој грађани сматрају да им се економско стање у последњих пет година поправило, док све остали бележе драстично погоршање, а нарочито Грци и Шпанци.

Занимљиви су и резултати до којих је Пју центар дошао истражујући националне стереотипе, постављајући питање анкетиранима које нације сматрају најпоузданијим и највеликодушнијим, а које пак најарогантнијим и превртљивим.

Немачка и ту одскаче, јер је без изузетка сматрају најпоузданијом нацијом, а најповољније мишљење о себи имају сами Немци, који такође верују да су најмање арогантни и највеликодушнији од свих.

Иако им сви признају поузданост, већина осталих Немце доживљава као арогантне и безосећајне, што међутим не важи за Британце који те особине, нимало изненађујуће, приписују Французима.

Једини који се по нарцизму могу мерити са Немцима су Грци, који сами себе сматрају најпоузданијима, највеликодушнијима и најмање склоним ароганцији, што је мишљење које са њима не дели нико од осталих.

Међу ретким добрим вестима из ове анкете је да поверење у евро, које упркос текућој кризи бележи раст и у просеку износи око 65 одсто, а занимљиво је да расте и у најтеже погођеним земљама као што су Шпанија и Италија.

Све ово даје повод европским политичарима, који су прошле недеље помпезно обележили Дан Европе, да се озбиљно замисле над све мањим поверењем бирача како у европске, тако и у националне институције, као и растућом ксенофобијом у односу на ближе и даље комшије.