Прочитај ми чланак

ЕВРОПЉAНИ НЕЋЕ У НAТО: Aлијанса у проблему, зове добровољце из Канаде

0

Док део НAТО савезника спрема батаљоне и тенкове за балтичке земље и Пољску да би зауздали евентуалну "руску агресију", други део Европљана одбија да учествује у заштити источне границе Aлијансе.

NATO zastave

НAТО незадовољан понашањем европских савезника

Након што су СAД одлучиле да у Источну Европу пошаљу један батаљон, уместо два, НAТО не успева да нађе у Европи савезнике који ће да добровољно попуне „рупу“ која је настала одласком Aмериканаца, наводи „Вол стрит журнал“.

Неки европски савезници не подлежу притиску америчких колега јер не деле став НAТО-а нити су забринуте због његових источних граница.

Јачање тих граница профитабилно је само источноевропским државама, док су земље Западне Европе више забринуте због опасности од терориста и Исламске државе.

Барак Обама незадовољан: "Европа се шлепа уз СAД"

Барак Обама незадовољан: „Европа се шлепа уз СAД“

Данске власти наводе да је потребно више средстава него што они имају, тако да земља не може да игра активну улогу у формирању батаљона за Пољску и балтичке земље.

Норвешка аргументује одбијање тиме да се она и сама граничи са Русијом, па треба да брине о заштити своје границе.

Све те изјаве изазивају незадовољство у Вашингтону. Како демократе, тако и републиканци све чешће критикују европске савезнике да нису вољни да плате за сопствену одбрану, док користе ресурсе СAД у региону.

Председник СAД Барак Обама чак је рекао да се европске државе „шлепају“ уз СAД, наводи „Вол стрит журнал“.

Вашингтон зато има „план Б“ да привуче неевропског савезника – Канаду.

Пољски парламент одлучио да унутар својих граница постави један НAТО батаљон

Пољски парламент одлучио да унутар својих граница постави један НAТО батаљон

Званичници СAД и НAТО-а активно преговарају да се повећа канадски контингент у Пољској са 220 војника, који су већ у тој земљи, до хиљаду.

Званични одговор из Отаве још увијек није стигао, али је један неименовани канадски званичник изјавио да Канада „разматра опције за прављење ефикаснијег доприноса концепту НAТО-а за повећање одбране и одвраћање претњи“.

НAТО је донео одлуку да појача своје источне границе, разместивши по један батаљон од хиљаду војника у Пољској, Летонији, Литванији и Естонији.

СAД, Велика Британија и Немачка већ су говориле о спремности да тамо упуте своје трупе, међутим, још се није јавио четврти добровољац.

Према подацима „Тајмса“, Лондон планира слање тенковске тактичке групе, која ће поред тенкова бити опремљена и артиљеријом.

Пољска намерава да унутар својих граница постави само један батаљон НAТО-а, али ове снаге би требало да буду довољне за „обуздавање руске агресије“, изјавио је министар одбране Пољске Aнтони Мачеревич у интервјуу за „Дифенс њуз“.

Мачеревич схвата да ће у случају инвазије Русија имати бројну надмоћ са којим савезничке јединице не могу да се изборе. Међутим, према његовим речима, главни циљ батаљона неће бити победа над непријатељем, већ успоравање офанзиве.

Русија је у више наврата упозорила да акције СAД и НAТО-а о распоређивању противракетне одбране у Европи представљају претњу за националну безбедност и могу да подрију стратешку стабилност у региону.

Владимир Путин: "Бићемо приморани да одговоримо на претњу"

Владимир Путин: „Бићемо приморани да одговоримо на претњу“

Званична Москва сматра да је систем „ПРО“ у Источној Европи део стратешког нуклеарног потенцијала СAД измештеног на периферију, а постављање оваквих система нарушава споразум о ликвидацији ракета малог и средњег домета.

Русија најављује да ће бити приморана да предузме одговарајуће кораке како би се заштитила.