Прочитај ми чланак

Египат: САД шаље своје „ратне” сенаторе

0

mccaina-i-grahama_2851_8025
(Ројтерс)

Пријетећа порука новим египатским властима? Обама на разговоре у Каиро шаље двојицу највећих милитариста – сенаторе Мекејна и Грахама.

Амерички председник Барак Обама позвао је републиканске сенаторе Џона Мекејна и Линдзи Грејема да отпутују у Египат те да се састану с војним вођством и опозицијом у тренутку када се у Вашингтону осећа све већа напетост око губитка утицаја у овој изузетно важној држави. Сви који прате вести из спољне политике знају о каквим се особама овде ради – Џон Мекејн и Линдзи Грејем далеко су најистакнутији „милитаристички“ настројени амерички заступници. Обојица су директно повезана са организацијом напада на Либију, жестоко лобирају за рат против Сирије и Ирана.

Чињеница да Обама шаље „овакве“ људе у Египат је изузетно чудна. Штавише, долазак Мекејна и Грахама у Каиро може се схватити као претња новим египатским властима јер овај двојац се истакао искључиво у претњама, не у мировној дипломатији.

Мекејн тражи инвазију америчке војске на Сирију, Грахам истиче како управо припрема резолуцију о нападу на Иран, те у исто време поручује како би требало и руском председнику Владимиру Путину послати „снажну поруку“.

„Председник нас је позвао и рекао сам како ће нам бити драго отићи у Египат“, рекао је Грејем. „Желимо доставити једногласну поруку како се убијање опозиције све више претвара у државни удар“, рекао је. Такође је истакао како детаљи путовања, као и информације о томе с киме ће се све састати он и Мекејн, још нису у потпуности разрађене.Каиро би требали посетити идућег тједна.

Подсетимо, овог понедељка у Каиру се с властима, опозицијом, чак и са свргнутим Морсија, састала ЕУ комесарка за спољну политику, Кетрин Ештон, што је можда био само „увод“ у долазак ове двојице.

Мекејн и Грејем свакако су два најутицајнијих особа у САД-у када је реч о спољној политици. Већ дуже време жестоко критикују Обамину администрацију због „преблагог“ приступа када је реч о спољној политици – другим речима, недостатак врућег сукоба ову двојицу, и интересне групе које они представљају, јако љути. Но, последњих дана Обама се почео управо с њима саветовати по многим питањима, истиче Ројтерс.

Очито је како САД не успева да пронађе адекватан одговор на развој догађаја у Египту који им у овом тренутку – због сиријског сукоба и других догађања – никако не одговара. Под упитником је што ће се догодити с 1550000000 УСД које САД шаље сваке године египатској војсци. Укидање ове „помоћи“ била би снажна порука, но тиме би се изгубио и утицај у Египту. Снажан утицај над египатском војском неопходан је за Вашингтон јер се тиме обезбеђују два најважнија стратешка приоритета: слободан проход кроз Суецки канал и мир с Израелом.

„Можда ћу ускоро мислити да требамо прекинути помоћ, али пре тога желим да идем тамо и разговарати с војском, члановима владе и фракцијама Муслиманске Браће како бих открио шта се дешава на терену. Такође ћемо послати јасну поруку људима који су на власти у Египту како САД има одређена очекивања те како се око тога слажу обе странке „, истакао је Грејем.

Тешко је веровати да би САД заиста укинули војну помоћ Египту. Ово је највероватније обичан блеф којиме ће покушати да заустави 01:00 поприлично занимљив процес који се управо догађа у Египту. Чињеница је како је војни врх кренуо са жестоким прогоном против утицајне Муслиманске Браће те како су многи побијени на протестима. САД се не усуди претерано критиковати ове потезе јер немају адекватно решење за ситуацију ако им египатска војска окрене леђа – што је свакако могуће. Ситуација је непредвидљива, но спомињу се разне опције, неки чак тврде како би се генерал Сиси – у којем већ сада многи виде „новог Нассера“ – могао кандидовати за председника земље.