• Почетна
  • СВЕТ
  • ЏАБЕ ГА ПРАВИЛИ: Кинези украли Американцима дизајн борбеног авиона
Прочитај ми чланак

ЏАБЕ ГА ПРАВИЛИ: Кинези украли Американцима дизајн борбеног авиона

0

Američki borbeni avion F-35-foto-reuters_f

Кинески хакери украли су кључне информације о дизајну борбеног авиона Ф-35, откривено је у тајним документима које је објавио бивши обавештајац Едвард Сноуден.

Како се наводи, инцидент се догодио 2007. године, а хакери су били „повезани са кинеским властима“.

Документацију и обавештајне податке Агенције за националну безбедност САД (НСА) и њених партнера, пренео је немачки „Шпигел“, уз подсећање да је о упаду у базе података америчке војне индустрије писао „Вашингтон пост“ пре две године.

Документи које је открио бивши амерички обавештајац Едвард Сноуден садрже податке о напорима америчких обавештајаца да открију и да се „боре против кинеске сајбер шпијунаже“.

Према објављеним подацима НСА, кинески сајбер шпијуни украли су велику количину осетљивих војних информација, укључујући „много терабајта података“ који се односе на борбени авион Локид-Мартин Ф35 Лајтнинг ИИ из заједничког програма САД, Британије, Италије, Канаде, Аустралије, Холандије и савезника, под називом „Џоинт страјк фајтер“.

Документи који су процурели показују да украдена информација о дизајну укључује детаље о радарском систему авиона који се користи за идентификацију и праћење мете, детаљну схему мотора, методе за хлађење издувних гасова и др.

Иако су већ постојале тврдње да је Ф-35 био мета кинеске сајбер шпијунаже, Сноуденови документи представљају прву јавну потврду о томе да су веома осетљиви подаци били компромитовани.

Како наводе медији, Кина је овим потезом „прескочила“ 25 година развоја и истраживања.

Стручњаци из области војне авијације спекулишу да дизајн нових кинеских борбених авиона „пете генерације“ Ченгду Ј-20 и Шењанг Ј-31 је под великим утицајем украдених информација из САД, што значајно умањује супериорност САД и њених савезника у ваздуху, коју су дуго уживали.

Кинеска страна је одлучно одбацила наводе које је објавио „Шпигел“.

„Ови наводни докази који се користе како би се неосновано напала Кина немају никаквог упоришта у реалности“, поручили су из министарства спољних послова Кине.

f35

ВАШИНГТОН ОПТУЖУЈЕ ПЕКИНГ ЗА КРАЂУ ВОЈНИХ ТАЈНИ

Вашингтон оптужује Кину за то да она напада сајтове америчких владиних органа и комерцијалних компанија. Пре свега, то се тиче крађе војних тајни. Између осталог, амерички званичници су изјавили да су кинески хакери проникли у унутрашњу компјутерску мрежу фирме Локид Мартин и украли огроману количину података о борбеном авиону Ф-35.

Непосредно пред нову рунду кинеско-америчког стратешког дијалога појавила се нова сензација о дејствима кинеских хакера. Позивајући се на владине изворе, амерички медији су саопштили да су кинески хакери извели напад на базе података Управе кадровске службе САД. Тако су они добили информације о федералним службеницима који су сеобраћали државним структурама ради пружања тајних података. Раније, у мају 2014. године, Министарство правде САД је оптужило петорицу службеника НОАК, изјавивши да су украли комерцијалне тајне америчких одбрамбених предузећа.

Пекинг је улогу главног компјутерског злотвора више пута порицао. При томе обично је скретана пажња на то да су управо САД прве почеле да разрађују технологије рата у мрежи. С тим је све теже било спорити, посебно пошто је Едвард Сноуден објавио информације о глобалном систему америчке шпијунаже.

(Б92, Глас Русије)