Прочитај ми чланак

Демократија на амерички начин: Туци своје, брани туђе

0

kijev-barikade1

(Глас Русије)

У Украјини траје сукоб власти и радикално расположене опозиције. Демонстранти који се већ не могу назвати другачије до терористи, заузимају административне зграде, бацају на милицију Молотовљеве коктеле, праве барикаде. Милиција не предузима активне мере, власти за сада покушавају да нађу компромис са представницима опозиције.

Ипак свако дејство органа реда, чак у циљу самоодбране, довољно је страним политичарима да осуде украјинску владу и да започну увођење санкција. Између осталог САД су већ одбиле да издају визу неким државним посленицима из Украјине и запретили блокирањем њихових рачуна. Међутим акције кијевског Беркута не могу да се пореде са оним како је својевремено америчка полиција поступила према учесницима акције Заузими Вол-Стрит.

Пре више од две гдоине САД захсватио је протестни покрет Заузми Вол-Стрит. Започевши у септембру 2011. године у финансијском центру Њујорка, она се брзо проширила на друге градове и државе, објединивши људе разних узраста и професија, који су иступали против социјалне неједнакости. Две недеље после почетка акција, за време поворке демонстраната преко Бруклинског моста, полиција је здаржала неколико стотина људи. После тога по свим градовима где су одржаване такве акције, протутњао је талас хапшења: у државама Пенсилванија, Јута, Орегон, Калифорнија, ухапшене су стотине људи. При томе оних који су једноставно изражавали своје захтеве са плакатом у рукама, а нису палили полицајце и нису правили барикаде.

То су моје лисице. Мене су ухапсили за време акције на мосту 1. октобра. Протествујем против ратова. У нашој земљи Вол-Стрит и војна индустрија су у истом послу.

Бројност демонстраната је нагло расла. У Портленду, Окленду, Лос-Анђелесу – скоро у свим градовима у којима су се одвијали протести, демонстранте су растеривали воденим топовима, сузавцем и трауматским мецима. Било је на стотине пострадалих од грубог деловања полиције у разним градовима САД. Међу њима Ерик кога су претукли и задржали на 36 сати.

Одговор полиције је био превише жесток и груб. Они су опколили 5 жена, ухватили их у мрежу. Нису их чак ни упозорили.

Али власти САД које журе да оптуже безбедносне органе било које друге земље за противправна дејства, израчунали су да оваква дејства америчке полиције одговарају појмовима и нормама демократије. А полиција Окленда после растеривања акције и хапшења 97 особа због незаконитог камповања изјавила је да је град и даље привржен принципу слободе говора.