• Почетна
  • СВЕТ
  • Чињенице које сведоче о пропасти Европе: Чак и немачка деца просе!
Прочитај ми чланак

Чињенице које сведоче о пропасти Европе: Чак и немачка деца просе!

0

Американци, немојте се смејати ономе што се у Европи дешава. Ми такође идемо истом стазом којом су они ишли.

Економски крах Европе се убрзава.

Док главни медији настављају да прокламују како је у Европи финансијска криза избегнута, европске економске статистике постају све горе.

Из месеца у месец производња у Европи је у стању повлачења, стопа незапослености у еврозони достигла је нове рекордне висине, док је службена стопа незапослености за Грчку и Шпанију сада далеко виша него што је биоп врх стопе незапослености у САД током Велике депресије 30-тих година прошлог века.

Економска ситуација у Европи је далеко гора него што је била пре годину дана и наставиће да се погоршава све док мере штедње буду наплаћивале огроман данак економијама еврозоне.

Ниер лако преценити колико су ствари постале лоше, нарочито у јужној Европи. Скоро цео југ Европе пролази кроз потпуну економску депресију. Нажалост, већина Американаца показује мало пажње ономе шта се дешава са друге стране Атлантика. Али требало би да посматрају јер дешава се оно кад нације на крају нагомилају превише дуга.

САД имају највећи дужнички терет од свих њих, и све што се дешава у Шпанији, Француској, Португалии и Грчкој ће се на крају десити и код нас.

КАТАСТРОФАЛНЕ ЧИЊЕНИЦЕ
Следи 20 чињеница која доказују колапс Европе, које би свако требао да зна:

1) Производне активности у Француској и Немачкој су десет месеци узастопно у паду (Напомена: Министарство рада Немачке је 17. септембра 2012. године поднело нацрт Извештаја о сиромаштву у Немачкој. Према том Извештају, током 2010. године сиромашних породица у Немачкој било је 15,6 одсто, док је сиромашних међу неудатима и неожењеним који су млађи од 65 година било 36,1 одсто.

Такође, према америчким изворима, у марту 2012. године пола милиона немачких породица живело је у мраку јер им је због неплаћених рачуна искључена струја. У извештајима из 2011. године енглески новинар Мајк Џејмс, који живи у Немачкој, потврдио је да су немачка деца – дакле не деца гастарбајтера – почела да просе по улицама, тражећи новац за храну. Такође, крађе хране из продавница више нису никаква реткост.);

2) Стопа незапослености у еврозони се сада попела на 11,8 одсто, што је рекорд (Напомена: 8. јануара незапослених је у целој ЕУ, према службеним подацима, било 26 милиона. Аналитичари сматрају да је права цифра већа од те, мада се тренутно не усуђују да наведу колика би заиста могла да буде.);

3) Током новембра месеца Италија је искусила најоштрији пад у малопродаји за претходних 17 месеци;

4) Производња у Шпанији је у паду 20 месеци уназад;

5) Процена је да овог момента у грчком банкарском систему ненаплативе позајмице представљају 20 одсто свих интерних позајмица;

6) Запањујућих 22 одсто Ираца живи у домаћинствима која су остала без иједног запосленог (Напомена: миграције из Ирске сада узимају маха);

7) Стопа незапослености у Грчкој износи 26 одсто. Пре годину дана је износила 18,9 одсто;

8) Стопа незапослености у Шпанији се попела на невероватних 26,6 одсто;

9) Стопа незапослености на Кипру међу млађима од 25 година је 27 одсто. Током 2008. године била је далеко испод 10 одсто;

10) Током новембра продаја моторних возила произведених у Француској опала је за 28 одсто у поређењу са претходном годином;

11) Стопа сиромаштва у Грчкој износи 36 одсто. Током 2009. године износила је 20 одсто;

12) Стопа незапослености у Италији међу грађанима испод 25 година старости је 37,1 одсто. Топ је нови процентни рекорд;

13) Запањујућих 44 одсто становништва Бугарске је испод линије сиромаштва;

14) Стопа незапослености у Шпанији међу млађима од 25 година износи 56,5 одсто. Нови процентни рекорд;

15) Стопа незапослености у Грчкој међу млађима од 25 година је 57,6 одсто. Нови процентни рекорд;

16) Ситигруп (америчка банкарска група) предвиђа са вероватноћом од 60 одсто да ће Грчка да напусти дврозону током наредних 12 до 18 месеци;

17) Обелодањено је да се неке куће у Шпанији продају за 30 одсто од цене која из 2006, када су имале највећу вредност. Трнеутно постоји два милиона непродатих кућа у Шпанији;

18) У Грчкој однос дуга према бруто националном дохотку (БНД) износи 200 одсто;

19) Према изјави Комитета француских произвођача аутомобила, 2012. је била најгора година за француску аутомобилску индустрију од 1997;

20) Током 2005. године француска ауто-индустрија је произвела 3,5 милиона моторних возила, а током 2012.  та цифра је спала на два милиона.

СРУШЕНИ ЖИВОТИ
Једна ствар коју ове шокантне цифре не могу да представе је огромна количина бола којег овог момента многи просечни Европљани проживљавају на дневној основи. Како би добили кратак увид у оно шта ових дана живот у Грчкој значи, погледајте кратки извод из „Блумберговог“ чланка:

„Анастазија Карагаинатаги, стара 57 година, бивши манекен и власник кафића у Солуну, Грчка, пошто је изгубила свој бизнис због финансијске кризе, сад спава на пољском кревету прекопута фрижидера у кухињи њене мајке и зависи од социјалне помоћи за храну и инсулин, који је неопходан за њен дијабетис.

‘Осећам као да ми је живот прошао кроз руке’, изјавила је Карагаинатаки, чији брат такође дели њихов једнособан стан. ‘Осећам се као да сам мртва’.

За хиљаде Грка попут Карагаинатакијеве, срж живота средње класе се распада. Учитељи, чије се плате смањују за трећину, сада краду струју. Породице у некад безбедним квартовима сада се плаше да напуштају куће због повећања уличног криминала”.

Уздуж целе Европе људи који су изгубили сваку наду се самоспаљују у очајном покушају да на себе привуку пажњу. Милиони Европљана бивших припадника средње класе који су изгубили све сада постају све очајнији.

Уздуж целе јужне Европе стопе самоубистава и криминала скачу у небеса, док масовне уличне побуне редовно избијају.

Нажалост, ово је само почетак. Ствари ће у Европи постати још горе.

У међувремену, ми који живимо у САД шеретски гледамо на Европу преко наших носева, само зато што још увек живимо у лажном мехурићу просперитета, који је заснован на дугу. Међутим, и ми ћемо на послетку бити опржени мерама штедње.
Недавни “Договор фискалне литице” је индикатор за то.

Таксе се повећавају иако су трошкови савезне владе успорени (Мапомена: процена аналитичара је да ће то „успоравање трошкова савезне владе” трајати највише два месеца.). Неће проћи превише пре него што се последице свега тга одразе на економију.

Наравно, реалност ситуације је та да, ако гледате на цифре, економија САД није сјајно функционисала ни током 2012. године. Хладна сурова истина је та да је дуго уназад економија САД у стању пада и да постоје гомиле разлога да можемо очекивати да ће наш пад бити још бржи током 2013. године.

Према томе, ако сте Американац, немојте да се смејете ономе што се у Европи дешава. Ми такође идемо истом стазом којом су они ишли. И ми ћемо да искусимо исту патњу кроз коју они сада пролазе.

Употребите ове последње „мехурасте” месеце да се припремите за оно шта наилази (финансијски колапс). У неком моменту у блиској будућности тај „мехурић наде” ће нестати и онда ће време за припреме бити завршено.

Превео Бранко Филиповић Присонпланет/Видовдан