Прочитај ми чланак

БУРНА РЕАГОВАЊА РУСИЈЕ НА НАЈАВУ ШЕФА БЕЛЕ КУЋЕ да се САД повлаче из споразума …

0

Москва није била изненађена, али председник Русије Владимир Путин поручује да ће тражити објашњење од Болтона

Уочи посете америчког саветника за националну безбедност Џона Болтона Москви, буру реаговања изазвала је најава шефа Беле куће Доналда Трампа да ће се САД повући из споразума о нуклеарним снагама средњег домета јер Русија крши тај споразум. Трамп на скупу уочи новембарских избора за Конгрес у Невади није понудио ниједан пример кршења тог, 30 година старог, споразума, али Лондон је одмах стао уз америчку одлуку, док је Берлин упозорио да би САД требало да размотре последице свог повлачења по Европу и напоре за разоружање. Москва није била изненађена, али председник Русије Владимир Путин поручује да ће тражити објашњење од Болтона.

© Sputnik / Виталий Белоусов

 Из руског министарства спољних послова стигло је подсећање на то да Вашингтон жели да направи тај корак већ неколико година, у складу са својим курсом повлачења из међународних споразума. Заменик министра спољних послова Русије Сергеј Рјапков је оценио да тај споразум очигледно ограничава планове Вашингтона да оствари тоталну доминацију у војној сфери.

Рјапков је, међутим, истовремено упозорио да би повлачење САД из тог споразума, значајног за међународну и нуклеарну безбедност, као и за одржавање стратешке стабилности, био врло опасан корак. Он тврди да се Русија стриктно придржава тог споразума и да је више пута током протеклих година указивала на то да га заправо САД крше:

– Ово су покушаји да се представи ситуација као да Русија крши споразум. Али ми не само што га не кршимо, него га се строго придржавамо. Такође смо врло толерантни када указујемо на очигледна кршења споразума која годинама чине САД – казао је Рјабков.

Британски министар одбране Гавин Вилијамсон је, с друге стране, окривио Русију да угрожава споразум од кога је „направила спрдњу“ и позвао Кремљ да „заведе ред у својој кући“. Но, немачки министар спољних послова Хајко Мас поручује да је тај споразум 30 година био важан стуб европске безбедносне архитектуре. Додао је да је Немачка често позивала Русију да одговори на озбиљне оптужбе да крши споразум:

– Сада позивамо САД да размотре могуће последице – поручио је Мас.

Споразум о уништењу ракета средњег и краћег домета из 1987. године забрањује производњу, тестирање и распоређивање нуклеарних и конвенционалних ракета домета од 500 до 5.500 килиметара. Односи се на балистичке и крстареће ракете које се лансирају са земље.

ТРКА У НАОРУЖАВАЊУ

Члан Одбора за одбрану и безбедност Савета Руске Федерације Франц Клинцевич сматра да Вашингтон тражи начине да увуче Русију у трку у наоружавању: – Та одлука која је донета без разматрања интереса савезника у Европи директан је одраз стратегије „изненадних потеза“ коју САД константно спроводе последњих година. Желе да нас увуку у трку у наоружању као у време Совјетског Савеза. Неће успети – рекао је Клинцевич.

ПОМОЗИТЕ РАД СРБИН.ИНФО ДИНАРСКОМ УПЛАТОМ – КЛИКНИТЕ ОВДЕ!