Прочитај ми чланак

„БРУТАЛНОСТ ЈАСЕНОВЦА… Немачки војници су били шокирани“

0

Изложба о Јасеновцу у згради УН ни по чему није спорна, каже за Дојче веле њен аутор, израелски историчар Гидеон Грајф.

У четвртак је у згради УН у Њујорку у склопу догађаја којима се у 2018. подсећа на Холокауст, а у организацији Мисије Републике Србије при УН, отворена изложба под називом Истина о Јасеновцу – право на сећање која је подигла прашину због оптужбе Хрватске да се ради о фалсификовању историје и злоупотреби у политичке сврхе.

 

Главни кустос изложбе је израелски историчар Гидеон Грајф који је немачкој јавности пре свега познат као вештак на прошлогодишњем сведочењу једном од чувара у Аушвицу.

“Према мом мишљењу ова изложба уопште не би требало да буде спорна. Она се заснива на историјским подацима и тамо се не налази ништа што не би могло бити поткрепљено доказима. Ја сам историчар, а не политичар. И зато мислим да ни једна влада не би требало да буде забринута око ове изложбе, јер она само има добре намере”, наводи Грајф.

Како наводи, питање броја убијених у Јасеновцу је контроверзно питање.

“Но, ми на изложби уопште не говоримо о некаквој дефинитивној бројци и све што помињемо је на темељу историјских података. И понављам – нико не би требало да страхује од ове изложбе. Ово је изложба посвећена жртвама и сећању на њих. Ми немамо ништа против хрватског народа. И уопште ми је смешно да то морам и да кажем”, истиче Грајф.

Хрватско министарство спољних послова тврди да се УН дистанцирао од изложбе и да су повучени неки спорни садржаји.

“То није истина. Изложба је најнормалније отворена, ја сам одржао предавање на отварању. Да се УН дистанцирао, изложба не би била ни отворена. А што се тиче уклањања делова не верујем да се то догодило јер да је било тако, веровано би ме као главног кустоса о томе обавестили”, оцењује Грајф.

А како одговара на оптужбе да хрватски историчари нису били укључени у припрему ове изложбе?

“Ја сам историчар, не политичар. У свом раду се служим сведочењима, документима и литературом и то је оно за чим се поводим. О томе зашто српска влада није или је неког контактирала није моја ствар. Историју би требали оставити историичарима, а не владама. И – историја и политика би требало да буду одвојене. Једно нема везе с другим. Но, као историчар могу само рећи да је искривљивање историје опасна ствар. И опасно је оно што неки људи покушавају да учине кад је у питању искривљивање историјских чињеница везаних за жртве Јасеновца. Морамо бити врло опрезни”, истиче Грајф.

Неки медији говоре како је на овој новој изложби тако и на оној која је пре годину дана постављена у Њуџерсију, одређену улогу одиграо и контроверзни Емир Кустурица.

“То је пример са каквим дезинформацијама се морамо носити. Емир Кустурица није био присутан ни на изложби пре годину дана у Њуџерсију нити на овој у згради Уједињених нација. Не знам ко је и зашто избацио такву информацију у јавност. То је потпуна бесмислица”, каже Грајф.

На подручју бивше Југославије Јевреји су за време Другог светског рата били систематски прогањани и убијани, не само у Хрватској. У чему је разлика?

“Другде, на пример у Србији, прогоне је вршила немачка окупациона војска уз помоћ домаћег становништва и Недићеве владе. Као што је то био случај и свуда у Европи где су квислиншке владе помагале у прогону”, сматра Грајф.

Израелски историчар једном приликом је изјавио да је Јасеновац био гори чак и од Аушвица.

“Јасеновацу је заиста у неким аспектима био гори од Аушвица. Аушвиц је био попут огромне фабрике смрти. Међутим, начини на који су усташе убијале у Јасеновцу и његовим подлогорима су били примитивни и брутални. Брутални до те мере да су чак и представници немачких оружаних снага који су посетили Јасеновац били толико шокирани оним што су тамо видели да су у Берлину тражили хитну интервенцију. Све је то поткрепљено документима. Ви наравно на крају не можете мерити бруталност, али је чињеница да су се логори који су водиле усташе служили посебно окрутним методама”, истиче Грајф.

Говорећи о покушајима ревизије историје у неким новим чланицама ЕУ, Грајф је навео да је то не могуће “јер чињенице говоре за себе”:

“Неки пут је историјска истина болна, али од тога не можете побећи, а не знам ни зашто би се то радило”, закључује Грајф.