Прочитај ми чланак

Британски отисци прстију у прљавим триковима против Трампа

0

Британска политика раздора, која је почела од Брегзита види се и у избору новог америчког председника Доналда Трампа.

mi6
Изгледа да је фракција у британском политичком естаблишменту, која се противи изласку Британије из Европске Уније, удружила снаге са америчком обавештајном службом како би ометала Трампову нову администрацију.

Ометањем Трампа, про-ЕУ британска фракција ће заузврат нанети ударац могућој билатералној трговинској сарадњи САД и Британије. Такав билатерални договор је значајан за пост-Брегзитовску Британију како би опстала ван ЕУ. Ако тај договор буде саботиран, Британија ће морати да се врати у ЕУ, што је управо оно што моћне британске фракције желе.

Оно што уједињује анти-Трампове снаге са обе стране Атлантика је заједнички атланцистички, про-НАТО поглед на свет који је темељ америчке хегемоније над Европом и англо-америчких глобалних финансија. Ова перспектива је жестоко антируска зато што је независна Русија са председником Владимиром Путином виђена као препрека успостављању англо-америчке доминације.

Атлантицисте у САД и Британији представљају више инстанце у војно-обавештајном апарату америчке Централне обавештајне агенције (ЦИА) и британске МИ6 секције.

Амерички председник Доналд Трамп је изразио индиферентан став према НАТО. Прошле недеље је поновио да је војна алијанса коју предводи САД „застарела“. Трампови ставови без сумње изазивају велику забринутост међу америчким и британским атлантицистима.

Испливава на површину да је британска обавештајна служба укључена дубље у прљаве трикове како би се понизио Трамп него што је раније претпостављано. Британско учешће потврђује претходну анализу. Прљави трикови којима се служе америчке обавештајне службе и медији имају за циљ да се Трамп подрива а на крају да дође и до његовог опозива.

Бивши агент МИ6, по имену Кристофер Стил, који је аутор последњих сексуалних оптужби против Трампа, је како је прво пренесено независно радио за америчке политичке партије. Међутим, сада се чини да он није био независни саветник Трампових политичких противника као што сада медији покушавају да прикажу.

Британски Индепендент је недавно пренео да је Стилов такозвани „руски досије“ – у коме се тврди да Кремљ уцењује Трампа снимцима оргија – заправо прећутно дата британска подршка.

Та подршка је дошла на два начина. Прво, према Индепенденту, бивши британски амбасадор у Русији, Сер Ендрју Вудс, је уверио америчког сенатора Џона Меккејна да је руска уцена кредибилна. Вудс се састао са Меккејном на безбедносној конференцији у Канади у новембру. Меккејн је тада проследио оптужбе америчком ФБИ.

Други начин британски подршке руском досијеу је виђен у говору новоименованог шефа МИ6, Сер Алекса Јунгера, који је у свом првом говору у Лондону у децембру, користио материјал свог бившег колеге Кристофера Стила.

Тако је преко два важна сигнала виших британских званичних извора, руски досије о Трампу од јефтиног трача постао озбиљан обавештајни документ.

Делови документа које су амерички медији објавили прошле недеље садрже сензационалистичке тврдње о Трамповом учешћу у оргијама са проституткама у председничком апартману московског Риц-Карлтон хотела док је присуствовао избору за мис света 2014. Тврди се да су руске тајне службе забележиле непристојне активности и да ће сада моћи да уцењују Трампа.

Неколико аналитичара је одбацило руски досије као аматерски фалсификат, истичући да је то нејасна гласина, да има чињеничних грешака и упитни формат који није класичан за обавештајни посао. Такође, Доналд Трамп и Кремљ су категорички одбацили тврдње као бесмислене.

Иако већина медија у Америци није објавила детаље Трампових састанака и информације назвала непотврђенима, један број медија је дао широк приказ приче који је усмерио пажњу јавности на интернет верзију сензационалистичких тврдњи. Тако су амерички мејнстрим медији дали критично појачање причи и тиме дозу кредибилности.

Директор Националне безбедности Џејмс Клапер и шеф ЦИА Џон Бренан додали су двострани руски досије у извештај одлазећем председнику Бараку Обами и изабраном Трампу прошле недеље. У овом извештају америчка обавештајна служба се фокусира на тврдње да су хакери који раде за Русију извршили сајбер нападе како би утицали на америчке изборе прошлог новембра.

Тако су америчка обавештајна служба, њихове колеге из британске и велики медији одиграли улогу како би направили кредибилан скандал у чијем центру је Трамп.

Трамп је водио рат речима са обавештајним агенцијама називајући тврдње о руском хаковању бесмисленим. Недавно, Трамп је показао знаке прихватања процена да је Русија извршила напад, али одбија да прихвати тврдњу да је то био фактор његове победе над Хилари Клинтон.

На новинарској конференцији прошле недеље Трамп је подгрејао атмосферу тиме што је тактику америчких обавештајних служби упоредио са нацистичком Немачком. Шеф ЦИА Џон Бренан није могао да задржи бес и такво поређење је назвао нечувеним.

Постоје индикације да америчка и британска служба – и њихови поуздани медији – не одустају од прљавих операција, које имају обележје освете.

Наиме, Џејмс Клапер, одлазећи директор Националне безбедности је рекао да обавештајне службе нису процениле да ли су руске уцене истините или не. Британски ББЦ је такође објавио да извори из ЦИА верују да руски агенти имају копије снимака у којима Трамп учествује у оргијама у Москви и Санкт Петерсбургу.

Другим речима, овај скандал без обзира на истинитост се може водити и водити са циљем подривања Трампа и његове политике усмерене ка нормализацији односа САД-Русија. Ако се направи довољно скандала, оптужбе против Трампа да је компромитован од стране руских агената – спољних непријатеља САД – може резултовати избацивањем из Беле куће на основу издаје.

Америчка и британска служба раде заједно уз помоћ медија како би лабаве тврдње против Трампа претвориле у чврст доказ. Органи из сенке у САД и Британији ово раде зато што деле заједничку атлантицистичку идеологију у којој је англо-америчка доминација на ЕУ основа светског поретка. Кључан је утицај НАТО у Европи, који демонизује Русију као претњу европској безбедности.

За британске глобалне корпорације излаза из ЕУ је неповољан. Листа најбољих британских компанија у „The Financial Times“ је углавном против изласка из ЕУ. Комбиновано са стратешком атлантицистичком идеологијом о војно-обавештајном апарату, постоји значајна жеља Британије да упропасти Трампово председништво.

Али као што се догађа, чињеница је да британска влада са премијером Терезом Меј јако зависи од кооперације и добре воље Трампове администрације, како би пост-Брегзитовска Британије успела да преживи у светској економији изван ЕУ.

Британска влада је посвећена изласку из ЕУ након референдума прошлог јуна. Премијер Меј чак прича и о тешком Брегзиту, јер Британија неће имати приступ јединственом европском тржишту. Учестале комуникације Downing Street и Трамповог тима показују да британска влада види нове билатералне односе са САД кључним за будућност британске економије. Трамп је прошле недеље рекао да ће Британија бити приоритет при потписивању нових трговинских споразума.

На тај начин, раскол у Британији по питању Брегзита је срећан исход за Трампа. То ће ограничити прљаве трикове британске обавештајне службе, што је вероватно још један разлог зашто је Доналд Трамп Брегзит назвао сјајним. Вероватно на да то ојачава његову политичку позицију, која би у другачијој ери била уздрмана.

Трамп и Брегзит потенцијално значе да НАТО утицај у Европи слаби. А то су добре вести за Русију.