Прочитај ми чланак

Бостон, појачане мере безбедности

0

Eksplozija-Boston(РТС)

У великим америчким градовима појачане мере безбедности после бомбашког напада у Бостону. Три особе погинуле, а више од 150 рањено у нападима које ФБИ третира као терористичке. Амбасада Србије у Вашингтону саопштила да нема података да је међу жртвама или рањенима било наших држављана.

После бомбашког напада у Бостону, појачане су мере безбедности у Америци. У нападу погинуле три особе, а више од 150 рањено. Амбасада Србије у Вашингтону саопштава да нема података да је међу жртвама или рањенима било држављана Србије.

 

Већа безбедност и на Лондонском маратону

И на Лондонском маратону, који треба да се одржи за неколико дана, биће повећане мере безбедности.

Извршни директор Лондонског маратона Ник Бител истакао је да су званичници задужени за организацију контактирали полицију чим су чули шта се догодило у Бостону.

Бител је рекао да је веома изненађен због догађаја у Бостону и додао да је „то тужан дан за атлетику и за наше пријатеље који организују маратонску трку“.

 

Позната маратонска трка у Бостону имала је трагичан крај – две снажне експлозије одјекнуле су уз линију циља. Погинуле су најмање три особе, док је више од 150 повређено. Нико за сада није преузео одговорност.

Ватрогасци и полиција су пронашли још две експлозивне направе, које нису детониране недалеко од циља бостонског маратона, изјавио је сенатор Бил Китинг.

Китинг, који је члан конгресног комитета за унутрашњу безбедност, је изјавио да је једна направа пронађена у хотелу, али није прецизирао локацију друге направе, јавио је Си-ЕН-Ен.

Китинг је оценио да је напад у Бостону био „софистициран, координисан и добро планиран“.

Команда ватрогасаца је потврдила да је пронађена још једна направа, а извор из федералних служби безбедности је потврдио да стручњаци раде на демонтирању једне експлозивне направе која је мања од две које су експлодирале и у њој нема шрапнелског пуњења.

Локални медији у Бостону су јавили да екипе са псима трагачима детаљно претражују центар града.

Амерички медији су јавили да је велики број људи у болницама где им се пружа помоћ након повреда насталих у експлозијама, а 15 особа се налази у критичном стању. За сада се само зна да је међу настрадалима један осмогодишњи дечак.

Фокс Њуз је пренео да је у једној од бостонских болница извршено више ампутација грађанима који су повређени у нападу.

Иако још увек нема назнака ко је извршио напад, амерички председник Барак Обама је наредио федералној влади да помогне локалним властима да заштите народ и поручио да ће они који су то урадили „осетити пуну снагу правде“.

„Обавестио сам конгресне лидере и уверавамо вас да у данима какав је овај нисмо републиканци или демократе – ми смо Американци уједињени у бризи за наше грађане. Још не знамо ко је то урадио и зашто. Не треба брзати са закључцима пре него што будемо имали све чињенице. Али да не буде забуне, ми ћемо то сазнати. Сазнаћемо и зашто су то урадили. Одговорни појединци или одговорне групе, осетиће тежину правде“, поручио је председник САД-а.

Телевизије у САД јављају да је један двадесетогодишњи Саудијац задржан као „особа од интереса“, али није званично осумњичен за напад.

Такође, Си-Ен-Ен наводи да је на периферији Бостона извршен претрес једног стана, међутим у овом тренутку није познато да ли је то стан приведеног држављанина Саудијске Арабије који се у САД налази на основу студентске визе.

Иако председник САД Обама није помињао термин „терористички напад“, амерички Федерални истражни биро (ФБИ) третира експлозије у Бостону као терористичке нападе, јавио је Си-Ен-Ен, позивајући се на неименоване изворе из Бироа.

После експлозије на маратону, у Бостону је избио и пожар у музеју и библиотеци Џон Фицџерал Кенеди, где није било повређених. У први мах се мислило да је то била трећа експлозија, али је касније Си-Ен-Ен, позивајући се на полицијски извор, јавио да је у библиотеци избио пожар и да није била мета бомбашког напада.

Мере безбедности су од синоћ појачане у Њујорку, Вашингтону, Лос Анђелесу, Сан Дијегу, Атланти и Лас Вегасу.

На предстојећим спортским догађајима у САД, као што су коњички Кентаки дерби и аутомобилски Индијанаполис 500, биће пооштрене безбедносне мере због експлозија на Бостонском маратону.

Пакистански талибани, који су преузели одговорност за неуспели напад аутомобилом бомбом на Тајмс скверу у Њујорку 2010. године, негирали су било каву повезаност са експлозијама на маратону у Бостону.

„Верујемо у нападе на САД и њихове савезнике, али нисмо умешани у ове нападе“, изјавио је портпарол групе Техрик е талибан Пакистан Ехсанулах Ехсан, пренела је агенција АФП.

„Нисмо повезани са овим експлозијама, али ћемо наставити са нападима где год је то могуће“, додао је Ехсан.

Свет осуђује напад, Путин понудио помоћ

Европска унија, НАТО и државници оштро су осудили терористички напад на маратону у Бостону и упутили саучешћа породицама жртава.

„Осуђујем ужасан напад у Бостону и дубоко жалим трагичан исход и губитак невиних живота. Они који су одговорни за овај злочин биће изведени пред лице правде“, навео је у саопштењу председник ЕУ Херман Ван Ромпеј.

Висока представница ЕУ за спољну политику и безбедност Кетрин Ештон рекла је да су „намерно гађани мушкарци, жене и деца“, истакавши да ЕУ „стоји уз владу САД и народ у осуди овог напада“.

Шеф Европског парламента Мартин Шулц изјавио је да „тероризам никада није оправдан“ и да је ЕУ са америчким пријатељима.

Генерални секретар НАТО-а генерал Андерс Фог Расмусен „дубоко је шокиран“ нападом и изразио је саучешће породицама убијених.

Председник Русије Владимир Путин истакао је спремност Русије да пружи помоћ америчким властима у истрази.

Путин је, осуђујући тај „варварски чин“, истакао да „борба против тероризма захтева активну координацију целе светске заједнице“, пренела је агенција Итар тас.

Италијански премијер Марио Монти осудио је напад назвавши га „кукавичким чином“, док је председник Француске Франсоа Оланд изразио „солидарност Француске са америчким властима и народом“.

И авганистански председник Хамид Карзаи најоштрије је осудио напад на маратону у Бостону и изразио саучешће породицама жртава.