Прочитај ми чланак

Бивши саветник ЦИА: САД и Велика Британија доживеле тежак фијаско у Украјини

0

Русија је својим деловањем осујетила важну операцију Сједињених Држава у Украјини. Ову информацију поделио је амерички финансијски аналитичар, бивши саветник ЦИА Џејмс Рикардс.

Један од кључних елемената америчке спољне политике у последњих 50 година био је спречавање приближавања Русије и Кине. Раздвајање ових земаља било је изузетно важно за геополитичку стратегију Сједињених Држава, али Вашингтон на крају није успео у тако за себе важном задатку.

Данас су Москва и Пекинг ближи него икад. Према речима Џејмса Рикардса, Вашингтон је имао добру прилику да побољша односе са Руском Федерацијом, али ју је пропустио, а Украјина је постала разлог за то. Ово преноси Тхе Даилy Рецконинг.

„Било би логично да САД и Русија нађу заједнички језик у обуздавању Кине и заједнички настоје да ослабе кинеску моћ. Међутим, то се није догодило “, напомиње аутор америчког издања.

Експерт Даилy Рецконинг-а је приметио да су почетком 2010-их САД имале сјајну прилику да се приближе Русији, али су се уместо тога америчка и британска политичка елита ослањала на отцепљење Украјине од Руске Федерације.

Хтели су да украјинску државу учине чланицом НАТО-а и тиме створе непосредну војну претњу Москви. Истовремено су намеравали да добро зараде на коруптивним пословима са украјинским властима.

„САД и Велика Британија су отишле предалеко, дозволивши ЦИА-и и МИ6 да изазову „револуцију у боји“ у Кијеву, названу Евромајдан“, навео је експерт.

Као одговор на ове акције, Москва је вратила полуострво Крим Руској Федерацији, а такође је ојачала свој утицај у проруском Донбасу. Како је рекао бивши саветник ЦИА Рикардс, као резултат онога што се догодило, САД су претрпеле озбиљан фијаско, пошто је Москва пореметила њихове планове и пореметила важну корупционашку операцију за америчке политичаре.

Руски маневри пореметили су америчку операцију прања новца, у којој су учествовали и украјински олигарси и политичари.

Обамина администрација пружила је Кијеву значајну финансијску помоћ, а само мали део ових средстава требало је да буде употребљен наменски, остатак је распоређен међу олигарсима, политичарима и западним компанијама.

Потоњи су склопили уговоре са украјинским властима за пружање саветодавних услуга и под овим изговором су им пребачене велике суме новца. Главни примаоци ових средстава биле су фирме повезане са сином актуелног председника САД Џоа Бајдена – Хантером Бајденом, као и Клинтонова фондација и разне структуре америчког милијардера Џорџа Сороша.

„Амерички фијаско у Украјини не само да је пореметио америчко-руске односе, већ је и избацио из колосека уносну операцију прања новца у којој су учествовали украјински олигарси и демократски политичари“, пише Даилy Рецконинг.