Прочитај ми чланак

Бес расте широм Европе због обавезних квота за мигранте у ЕУ

0

Конзервативне европске странке, као и владе попут Пољске, покрец́у различите мере да се супротставе новом закону ЕУ који ц́е довести до присилног пресељења миграната широм Европе. Закон би посебно могао да утиче на нације попут Мађарске и Пољске које се традиционално противе масовној имиграцији, али друге конзервативне странке из земаља попут Немачке и Аустрије такође позивају на референдуме и друге акције против шеме квота миграната у ЕУ.

У Пољској је парламент земље покренуо видео кампању против те мере и спрема се да усвоји предлог резолуције којом се овлашћује влада да примени право вета и да не прихвати предлог о мигрантским квотама на следећем самиту ЕУ. Говори се и о изношењу питања обавезних мигрантских квота на национални референдум, који ће истовремено бити одржан током националних избора ове јесени.

У Аустрији је, у међувремену, покренута онлајн петиција за одбијање присилног пресељења, док је немачка десница такође протестовала против контроверзне нове мере.

Пољска владајућа странка Право и правда (ПиС) припремила је нацрт резолуције која би влади дала снажан мандат да одбаци присилно пресељење миграната на основу квота из Брисела.

О квотама принудног довођења миграната, као део Пакта ЕУ о миграцијама и азилу, одлучено је прошле недеље на савету министара унутрашњих послова ЕУ. Према плановима, земље чланице ЕУ ће или прихватити одређени број имиграната или ће бити принуђене да уплате најмање 20.000 евра по мигранту у касу ЕУ.

Рафал Боченек, портпарол странке ПиС, подсетио је да је пољски парламент раније, на пример, 2016. доносио резолуције сличне актуелној, али су дали овлашћења да се о овим питањима расправља на нивоу ЕУ.

„Сада желимо да пољској влади дамо снажан мандат да употреби вето у Европском савету“, рекао је портпарол владајуће странке. Политичари Права и правде написали су у нацрту резолуције да се „Сејм Републике Пољске оштро противи покушају увођења механизама за присилно пресељење илегалних економских миграната на нивоу ЕУ“.

Аустријски ФПО такође позива на референдум

Међутим, Пољска није једина земља која разматра референдум о том питању, а најпопуларнија странка Аустрије, Слободарска партија Аустрије (ФПО), такође позива на национално гласање.

„Уколико закон прође у Европском парламенту, ФПО тражи референдум у Аустрији о овом пакету азила, јер овај споразум ништа не чини да Европу претвори у тврђаву. Зато политичари морају учинити све што можемо да спроведу у дело „тврђаву Аустрију“ и да заштите земљу од нове миграције народа“, рекао је лидер ФПО Херберт Кикл.

Кикл је критиковао аустријску владу што је пристала на предлог, тврдећи да је „забила нож у леђа Аустријанцима“. ФПО је дуго критиковао хришћанске демократе, ОВП, збо имиграционе политике и других конзервативних идеала.

Кикл је рекао да су нова правила покушај ЕУ да од нас „направи будале“, и иако ЕУ тврди да пооштрава стандарде против економске миграције, „истина је да нова правила о азилу доносе додатни терет за Аустрију. Министар унутрашњих послова ОВП Герхард Карнер није испунио своје централно обећање да ће спречити прерасподелу тражилаца азила. Тиме забија нож у леђа Аустријанцима“, рекао је Кикл.

„Нажалост, толико слављени компромис не мења целокупну ситуацију, с тим што би сада требало да постоји механизам дистрибуције који иде на штету економски јачих земаља чланица. Јер Аустрија би убудуће морала да плати казну ако одбије да прими азиланте. Одобрење за такву дистрибуцију је било апсолутно „забрањено“ још од министра унутрашњих послова ФПО Кикла. ОВП је такође увек говорио против тога – све док се господин Карнер јуче једноставно није сложио са овим питањем“, рекао је портпарол за безбедност ФПО-а Ханес Амесбауер.

„Јуче је био црни дан за аустријско становништво у правом смислу те речи“, закључио је Кикл.

ФПО сада покреће онлајн петицију под називом „Аустријска тврђава против илегалне масовне имиграције“.

Промовишући нову петицију, Кикл је напоменуо да је Аустрија у последњих осам година два пута погођена великим таласима миграција, од којих су оба изазвала огромну штету широм земље.

„Од 2015. ЕУ је пропустила сваку прилику да заштити грађане Европе од увоза терора и социјалних тензија“, рекао је посланик Харалд Вилимски, шеф европске делегације ФПО. Он је рекао да верује да је једина нада да се на изборима за ЕУ ​​следеће године може покренути суштинска промена, а потом да се референдум искористи да се скрене са овог погрешног пута. Према речима европосланика, помоћ треба пружити у домовини миграната како не би отишли.

ЕУ је пропустила све прилике за решавање мигрантске кризе

Оштре критике стижу и из немачке странке Алтернатива за Немачку (АфД), која је критиковала усвојени нацрт ЕУ као изузетно опасан.

„Под притиском немачке владе, малолетници без пратње могу лако да пређу спољну границу без заустављања, укључујући и по убрзаној процедури. Исто важи, на пример, за читаве породице које стижу из Сирије. Они се такође не баве проблемом да су 80 одсто оних који су долазили у Немачку раније могли да прођу кроз ЕУ без регистрације“, рекао је Готфрид Курио, портпарол за унутрашње послове посланичке групе АфД.

Политичар је нагласио да ће се и након дистрибуције унутар Европске уније, секундарна миграција у Немачку наставити све док се у земљи не створи воља и структуре за ефикасан систем аутоматског одбијања и депортације. Он је додао да грађани Брисела држе лажне принципе, на пример, да особа може бити избеглица при уласку у ЕУ чак и ако је већ пропутовала многе, многе безбедне треће земље. Осим тога, ЕУ је пропустила прилику да опипљиво уравнотежи драматично преоптерећење, посебно у Немачкој, рекао је Готфрид Курио.

Истовремено, наводно конзервативне владе из Чешке и Италије подржале су предлог, који су многи приказали као издају.