Прочитај ми чланак

Американци издали НУКЛЕАРНО упозорење Северној Кореји

0

Високи амерички званичник обећао је “снажан одговор” ако Северна Кореја изврши нуклеарну пробу, након најновијег лансирања балистичке ракете Пјонгјанга током викенда.

Обраћајући се новинарима након састанка са својим јужнокорејским колегом, заменица америчког државног секретара Wendy Sherman утврдила је да би сваки нуклеарни тест прекршио резолуције Савета безбедности Уједињених нација и упозорила на масовну међународну реакцију.

„Било би брзог и снажног одговора на такав тест“ , рекла је она, додајући „Цели свет ће одговорити на снажан и јасан начин. Спремни смо.”

Иако Sherman није прецизирала како би та одмазда могла изгледати, њени коментари су уследили само један дан након што је Пјонгјанг испалио бараж балистичких пројектила у океан, своју осамнаесту пробу оружја до сада 2022. године. Тај потез је подстакао америчке и јужнокорејске снаге да изведу њихово лансирање дан касније, а војска Сеула је рекла да је тест показао њену способност да “брзо и прецизно” одговори на напад Северне Кореје.

Јапан је, такође делујући заједно са Пентагоном, извршио засебну пробу пројектила као одговор, рекавши да је показао “способност брзог одговора”.

Раније у понедељак, портпарол Стејт Департмента Ned Price изразио је забринутост да би Северна Кореја могла спровести своју седму пробу нуклеарне бомбе негде “у наредним данима”, поновивши претходна упозорења о потенцијалној осуди.

“То је забринутост на коју смо упозоравали већ неко време, уверавам вас да је то непредвиђена ситуација коју смо планирали, и то је била усаглашена тема разговора са савезницима и партнерима,” рекао је он.

Последња позната нуклеарна проба Пјонгјанга изведена је 2017. године, уочи самонаметнутог мораторијума који је договорен за време администрације Доналда Трампа.

Новоизабрани председник Јужне Кореје Yоон Сук-yеол и његов амерички колега Џо Бајден сложили су се да појачају заједничке војне вежбе у поруци одвраћања Севера, при чему је Бајден понудио слање додатних “стратешких средстава” на Корејско полуострво ако то затражи Сеул , поред око 30.000 америчких војника који су тамо већ стационирани.

Док је Yoonov претходник, Moon Jae-in тражио мир са Севером, а председник Трамп покушао је да постигне далекосежни споразум са Пјонгјангом, ниједан лидер није успео да смири дуго тињајућа непријатељства и односе који су се вратили на онај ниво од пре Доналда Трампа.