Прочитај ми чланак

Америчка и ЕУ администрација знају када креће нови талас коронавируса?

0

У земљама ЕУ укинуте су или се укидају готово све епидемиолошке мере, али се оне озбиљније већ припремају за пандемијску јесен, пише Јутарњи лист.

Двадесет седам месеци након почетка пандемије ковида-19 у Хрватској више готово и нема знакова који подсећају на пандемију коронавируса. Већина обавезних епидемиолошких мера је укинута пре готово два месеца, а дневни извештаји о броју заражених, хоспитализованих и умрлих све се ређе спомињу у медијима.

И у осталим земљама ЕУ укинуте су или се укидају готово све епидемиолошке мере: живот се највећим делом вратио у нормалу.

Од новембра прошле године, када се у Јужноафричкој Републици, појавила мање смртоносна варијанта омикрон, људи с нестрпљењем очекују да се прогласи крај пандемије.

Иако охрабрујуће јесте да последњих месеци није “изронила” нека опаснија варијанта, него светом колају БА.2, БА.4 и БА.5, још заразније подваријанте омикрона, научници опрезно истичу да се коронавирус до сада показао непредвидивим.

Због тога би проглашење краја пандемије било преурањено, пише Јутарњи лист. Уосталом, владе озбиљних земаља већ размишљају о јесени, када би могло доћи до новог пандемијског таласа.

“Пандемија коронавируса још није окончана. Ми не смемо да се заваравамо актуалним смањивањем инциденције”, недавно је рекла Петра Грим-Бене, министарка здравља савезне покрајине Саска-Анхалт.

Према захтеву покрајинских министара који је предочен савезном министру здравља, од савезних власти се тражи састављање “великог плана” који садржи и законске промене које би омогућиле брзо увођење мера у случају погоршања епидемиолошке ситуације. И влада суседне Аустрије, која је недавно суспендовала ношење маски до краја августа , сматра да би нови пандемијски талас могао да у следи на јесен.

Занимљиво, слично говоре и шведски здравствени радници. У САД, земљи с највећим бројем умрлих од ковида-19, Бајденова се администрација припрема за могућност да ове јесени и зиме коронавирусом буде заражено 100 милиона Американаца.

То је мање од броја Американаца који су били заражени током омикронског талса, али још увек износи отприлике 30 одсто становништва САД-а.

Званичници америчких Центара за контролу и превенцију болести (ЦДЦ) предвиђају да ће следећи талас заразе коронавирусом у САД-у почети овог лета у јужним државама, када значајан број људи борави у климатизованим просторима како би побегли од врућине.