И пре терористичког напада у Белгији, а нарочито након тог трагичног догађаја, све већи број земаља Европске уније почео је да уводи привремене контроле на својим границама. У склопу тих мера Италија је на своју границу са Словенијом послала до зуба наоружану војску.
Италијански војници помажу полицији да преусмере саобраћај с аутопута како би проверавали возила и путнике, преноси хрватски Јутарњи лист.
Сличну акцију италијанска војска је спроводила и пре три године, када су послали 50 војника у помоћ акцији „Безбедни путеви“, превасходно с циљем да уз границу са Словенијом пазе на илегалне миграције.
Након Италије, словеначка влада је 21. октобра увела контролу на граници с Мађарском и Хрватском. Попут Италије, најавили су да би контроле требале да трају најмање 10 дана, а очекује се и продужење тог рока.
Тренутно 11 чланица Шенгена спроводи неки облик граничне контроле
Свих 27 земаља чланица Шенгена смеју привремено да уведу граничне контроле „у случају озбиљне претње јавном реду или унутрашњој безбедности“. Тренутно према подацима Европске комисије 11 чланица Шенгена спроводи неки облик граничне контроле.
Тако је Аустрија до 16. новембра продужила контроле на граници са Чешком због великог притиска миграната и пораста трговине људима; до 12. новембра продужена је контрола на граници са Словенијом и Мађарском и због претњи кријумчарењем оружја и људи везаним за сукоб у Украјини. Са Словачком је тај рок продужен до 2. новембра.
Немачка има продужене контроле на граници с Пољском, Чешком и Швајцарском до 14. новембра због миграната на источној медитеранској рути, балканској и источној рути. До 12. Новембра продужена је контрола границе са Аустријом, док је појачана контрола на границама с Данском укинута.
Словенија је до 21. октобра увела контролу на граници према Хрватској и Мађарској због безбедносних претњи, ситуације на Блиском Истоку и у Украјини, због недавних терористичких напада у ЕУ, појачаног безбедносног ризика од организованог криминала на Западном Балкану и насилног екстремизма, ризика инфилтрације кроз прилив миграната.
У Данској су контроле на снази до 12. новембра због значајне претње терориста и организованог криминала, због несигурности у Европи услед ситуације у Украјини и пораста илегалних миграција. Контроле ће се концентрисати на границу с Немачком и на луке које су са њом повезане трајектима.
Италија је до 30. октобра увела контроле на граници са Словенијом због пораста претње насиљем унутар ЕУ након напада на Израел, ризика од могуће терористичке инфилтрације, константног мигрантског притиска морем и копном, пораста прилива миграната централном медитеранском рутом.
Норвешка је до 12. новембра продужила контролу границе у лукама са трајектном везом с чланицама ЕУ због претњи поморској и копненој инфраструктури, као и претње шпијунажом.
У Чешкој су до 2. новембра контроле на граници са Словачком, због значајног пораста имиграције и пораста активности организованих кријумчара, као и погоршања мигрантске и сигурносне ситуације на спољашњим границама ЕУ.
У Пољској су до 2. новембра на снази контроле на граници са Словачком због снажнијег мигрантског притиска на балканској рути.
Словачка има контроле на граници с Мађарском до 3. новембра, због интензивираног мигрантског притиска дуж балканске руте и озбиљних претњи домаћој безбедности и јавном поретку.
У Шведској је одлука о контроли свих граница продужена до 11. маја 2024. због претње исламског тероризма, недавних претњи терористичких организација и озбиљне претње унутрашњој безбедности.
У Француској је до 30. априла 2024. продужена одлука о контроли граница због нових терористичких претњи и ситуације на спољним границама ЕУ. Французи су увели контролу 1. маја због потенцијалних претњи тероризмом на Светском првенству у рагбију у септембру и октобру 2023. и пораста прилива миграната.
Убиство миграната: Бивши официр полиције открива шта се догађа у околини Суботицеhttps://t.co/mwdHUS1Ybt
— СРБИН инфо (@srbininfo) October 29, 2023