• Почетна
  • СРБИЈА
  • „Би-би-си”: Срби у филмовима лоши момци, а заправо су сјајни домаћини
Прочитај ми чланак

„Би-би-си”: Срби у филмовима лоши момци, а заправо су сјајни домаћини

0

Упркос имиџу „лоших момака“ у холивудским филмовима, Срби су изврсни домаћини, а Србија је земља пуна места које треба открити, пише „Би-би-си” у новој репортажи објављеној 22. јануара.

У тексту под називом „Заводљиви шарм Србије“ новинарка Тамара Шиворд као прву од атракција хвали Гучу и Сабор трубача као идвљи фестивал коме у свету нема премца. За разлику од земаља из окружења попут Румуније, Хрватске или Мађарске, које се све више вежу за Европу, Србија овим фестивалом остаје чврсто везана за своју богату традицију, привлачећи сваке године и до пола милиона посетилаца, примећује новинарка.

Осим провода у Гучи, похваљене су журке у Београду који „има толико кафића да нису сви могли стати на копну“. Због тога је провод спуштен на реке у необичне сплавове на којима забава не престаје.

Међу местима које не треба заобићи нашла се и чувена Ђавоља варош, коју осим познатих легенди, „Би-би-си” описује као предео из психоделичних вестерн филмова. Уз слику чувене маскоте Гочка, део лепих речи одвојен је и за Врњачку Бању, познату по својим лековитим благодетима, али и по највећем опанку на свету, тешком 222 килограма.

Суботица је описана као јединствено место у Србији, бисер архитектуре који је на мети најразличитијих утицаја, док је Мокра гора описана као српски Аспен, омиљено место глумаца и музичара са бројним необичним викендицама, а хвале вредан је и Дрвенград Емира Кустурице.

Турски утицај на Србију уочљив је кроз језик, са више од осам хиљада турцизама, кроз кухињу преплетену укусним месом и баклавама, али се тај утицај најјасније види у Новом Пазару који је описан као ,али Истанбул са муслиманским џамијама и српским светињама, Црквом Светог Петра и манастиром Споћани.

Копаоник је представљен као скијашка тајна вредна пажње, чак три пута јефтинија од француских скијалишта, док је национални парк Фрушка Гора описан као рајски врт са зеленим брдима, виноградима и бројним манастирима. Уз овај „драгуљ Србије“ поменути су и Сремски Карловци као идеално место за бег у културне и кулинарске ужитке, као и фестивал надалеко чувени фестивал „Егзит“.

У последњем одељку везаним за српску гостољубивост и домаћинство наводи се: „Срби су постали лоши момци Холивуда, али сваки посетилац који је из земље изашао са 5 килограма вишка (уз херојско преживљавање мамурлука) зна да није тако.“

 

(Б92)