АБА: Звезда шампионски са Цибоном (Ток меча, табела)

0

KK Crvena zvezda5433901_orig

Црвена звезда Телеком рутински је победила загребачку Цибону 88:63 у последњем мечу 13. кола регионалне АБА лиге.

Црвено бели су питање победника решили већ после прве две деонице, када су створили 16 поена вишка, да би у другом полувремену само повећавали своју предност.

Комплетан тим домаћина одигао је одличан меч, па су четири играча имала двоцифрен учинак, а посебно су се истакли млади играчи Црвене звезде Марко Тејић и Душан Ристић.

19-годишњи Тејић је убацио 10 поена уз четири скока, док је његов вршњак Ристић убацио три поена и три блокаде за осам минута на терену.

Најефикаснији у домаћем тиму био је дуел Американаца Нелсон-Џенкинс на позицији плеја са по 14 убачених поена. Блејк Шилб додао је 11, а Бранко Лазић седам поена.

С друге стране у Цибони, која је у Београд ситгла са само десет играча, најрасположенији за игру били су Даријо Шарић и Дерил Стробери са по 15 поена, док је три мање убацио Јагодић.

Звезда се овом победом осамила на врху табеле са скором од десет победа и три пораза, док је Цибона пета са осам тријумфа и пет неуспеха.

У мечевима одиграним током викенда наши клубови забележили су тир пораза. Мега Визура је поражена у Подгорици, МЗТ је савладао Раднички у Крагујевцу, док је Партизан доживео неуспех на гостовању Цедевити, после узбудљиве завршнице.

Прва четвртина: Звезда добро отворила меч

Пре почетка меча играчи домаћег тима уручили су потписан дрес фудбалеру фудбалског клуба Милошу Нинковићу, који ове сезоне не пропушта мечеве колега из кошаркашког тима.

Прве поене на мечу видели смо после половичног учинка Бобана Марјановића са линије за слободна бацања, да би уследило неколико везаних промашаја с обе стране. У првој петорци нашао се 19-годишњи Марко Тејић, који је у другом нападу уписао офанзивни скок и два поена из ‘одбојке’.

После серије проамашаја, у којима је предњачио Бљек Шилб, Звезда је преузела контролу и успела да створи двоцифрену предност. Прве тројке на мечу погодили су ДеМаркус Нелсон и Бранко Лазић, а управо су Американац, са шест, и Лазић, са седам поена, најзаслужнији за солидну предност свог тима после пет минута меча – 18:8.

Гости из Загреба су успели да се консолидују и преко Шарића и Јагодића успели да смање предност (20:14), али су црвено-бели брзо одговорили. Раденовић је погодио под фаулом и био сигуран са линије слободних бацања, да би ДеМаркус Нелсон новом тројком вратио највећу предност свом тиму (26:16). Последњи кош постигао је Блесингејм, а домаћи играчи су са неколико промашених зицера пропустили прилику да се још више одлепе – 26:18.

Друга четвртина: Серија црвено-белих ван 6.75

Кошаркаши Цибоне искористили су нову серију промашаја, и велики број промашаја, домаће екипе и успела да се преполови заостатак на само пет поена. Ипак, Звезда подиже ниво игре и стиже поново до највеће предности на мечу. Марјановић је уписао пети поен, а чарлс Џенкинс за прву тројку – 35:25.

До краја првог полувремена Звезда је постепено појачавала ритам и лако одржавала двоцифрену предност. Цибона је имала прилику после, неправедно, досуђене техничке грешке Бобану Марјановићу да се приближи и врати у меч, али материјализују моментум.

Одличну партију наставља да пружа ДеМаркус Нелсон. Он са везаних пет поена ( од укупно 14) најавио нову серију свог тима, да би Блејк Шилб са две везане тројке одвео свој тим са великом предношћу на одмор – 52:36.

KK Crvena zvezda5433901_orig.jpg50_orig

Трећа четвртина: Домаћин без проблема до +22

Наставила је Звезда тамо где је стала у првих 20 минута. Заиграли су црвено-бели још аргесивније и ангажованије и наставили да повећавају предност. Марко Тејић погодио је нову тројку за свој тим, да би већ у следећем нападу лаганом двојком стигао до свог седмог поена.

Уследила је прва тројка Чарлса Џенкинса и два узастопна поготка Рашка Катића за максималну предност Звезде на мечу – 70:46.

До краја трећег периода видели смо сличну ситуацију као и у већем делу меча. Домаћин је наставио да игра разноврсно, док се напади гостију углавном своде на индивидуалне покушаје Дарија шарића.

Дејан Радоњић користи готово све играче на располагању, а независно од петорке на терену Звезда без већих проблема из напада у напад само повећава своју предност.

Чарлс Џенкинс одлично мења ДеМаркуса Нелсона, па се после 30 минута игре изједначио с њим на листи стрелаца са 14 поена – 71:49.

Четврта четвртина: Тејић и Ристић завршили започето

Ни последња четвртина нам није донела ништа ново. Радоњић се одлучио да ситуацију у рекету препусти младом Тејићу и Ристићу, који одлично користе своје минуте у првом тиму.

Душан Ристић истакао се са три ефекте блокаде и неколико лепих потеза под противничким кошем, док је Тејић поред коректног учинка у одбрани забележио украдену лопту и новим поенима.

Како је питање победника одавно било решено малобројна публика могла је да ужива у атрактивнијој и опуштенијој игри. Ипак, ни то није помогло гостима да ублаже убедљив пораз.

Јака Блажич истакао се атрактивним закуцавањем, после добре одбране, што је био повод за овације присутне публике.

Тејић је погодио нову тројку, а до краја меча се у стрелце уписао и Александар Цветковић за конаачних – 88:63.

(Б92, фото: Старспорт)