Прочитај ми чланак

Велика тајна МУП-а: Полиција купила нехумано оружје, познато као ЗВУЧНИ ТОП

0

Министарство унутрашњих послова је купило уређај LRAD америчког произвођача Genasus, који су амерички полицајци протеклих година користили ради контролисања гомиле. Након употребе на протестима против естаблишмента и на демонстрацијама изазваних убиствима Афроамериканаца, у појединим државама САД ово звучно оружје је забрањено, јер се верује да изазива главобољу, панику и потенцијално оштећење слуха.

Коришћење LRAD-а је изазвало бројне осуде у светској јавности из разлога нехуманости његове употребе, посебно јер је употребом тог оружја дошло до оштећења слуха више учесника протеста.

Наведени уређај може развити звучну јачину чак до 160 децибела, док је оштећење слуха могуће већ код звучне јачине 120 децибела, што је пандан јачини звука коју ствара авион који полеће уколико се од њега налазите на удаљености од сто метара. Поређења ради, нормалан разговор је обично 60 децибела, док косилица може да достигне 90 децибела. Ниво од 130 децибела се обично сматра просечним прагом бола за већину људи.

У прошлогодишњој набавци LRAD-а, учествовало је и државно предузеће „Југоимпорт- СДПР“. Такође је занимљив податак да је набавка овог уређаја ишла преко фирме „Romax“ из Новог Сада, а о сумњивим везама министра Александра Вулина са овом компанијом медији су извештавали још док је он био министар одбране.

Медији су 2020. писали да је Министарство одбране, на чијем је челу тада био Александар Вулин дало 458 милиона динара аванса фирми „Romax-trade“. У извештају који је доступан јавности, не наводи се која роба је плаћена и за који износ. Сумњу у чиста посла изазивају подаци о пословању „Romax-trade“. Иако је основано још пре више од две и по деценије година, то предузеће озбиљнији продор бележи тек у последње време. Током 2015, остварило је промет од 172 милиона динара, 2016. је подигло на 421 милион, а 2017. на 532 милиона. У извештају за 2018. наводи се да је „Romax-trade“ остварио 206 милиона динара прихода на домаћем тржишту и 438 милиона динара у иностранству.

С укупним прометом од 644 милиона динара, та фирма је, само за један посао, од Министарства одбране добила 458 милиона аванса. Као што се не зна шта је предмет уговора, јавност није упозната ни с осталим детаљима пословних односа Министарства одбране и предузећа, чији је власник извесни Горан Родић. Медији су протеклих година писали да се о Родићу само зна да је финансирао одређене пројекте Фондације Драгице Николић.

И коначно, који су разлози за куповину овог оружја и за шта ће оно бити коришћено? Шта ће српским полицајцима оружје које је (вероватно) опасно по здравље људи и које по Закону о полицији немају право да користе, можемо само да нагађамо. Ми смо се обратили МУП-у с питањима, али одговор до објављивања текста није стигао.

Зашто је LRAD забрањен?

LRAD је први пут доспео на насловне стране када је полиција у америчком граду Питсбургу употребила уређај да одбије антиглобалистичке демонстранте који протестују због самита Г20 2009. Видео са тог догађаја приказује демонстранте како покривају уши и повлаче се док LRAD монтиран на камион, који подсећа на сателитску антену, емитује буку високог тона, сличну аутомобилском аларму. У Питсбургу је полиција користила LRAD да упозори демонстранте да евакуишу градске улице око места самита.

Американка Карен Пајпер је претрпела трајно оштећење слуха када је случајно ухваћена током дужег периода гласних емисија од стране LRAD оператера. Тужила је град Питсбург (под чијом су јурисдикцијом биле полицијске снаге) и добила пресуду, која је била значајна и историјска јер је признато да да се звук може користити као оружје и изазвати трајна телесна оштећења. Након тога је у већини држава забрањена употреба LRAD-а јер су покренути бројни судски поступци.