Прочитај ми чланак

Срби са севера КиМ: Споразум из Брисела противуставан

0

фото: Танјуг

(Бета, фото: Танјуг)
У Звечану се данас одржава заједничка седница одборника четири општине са севера Косова, на којој би требало да буде заузет став према примени бриселског споразума након разговора представника Срба са КиМ са премијером и вицепремијером Ивицом Дачићем и Александром Вучићем.

На седници, која је почела нешто после 12 часова, начелник косовско-митровичког Округа Раденко Недељковић информисао је 92 одборника са севера Косова о јучерашњим разговорима пет начелника косовско-метохијских округа са Дачићем и Вучићем.

Недељковић је рекао да је у Београду изнео став да је бриселски споразум неприхватљив за Србе на Косову и Метохији, јер како тврди, подразумева гашење институција Републике Србије у покрајини.

Напоменуо је да државни врх у Београду не мисли тако и да они тврде да споразум гарантује просперитет грађана у будућности.

Недељковић је поновио мишљење да је за Србе на Косову споразум штетан и да сматра да не гарантује ни минимум предуслова за опстанак српског народа у покрајини и да није утемељен у Уставу Србије, због чега о свим споразумима треба да се изјасни Уставни суд Србије.

Задржати достојанство када дође Вучић
Он је позвао одборнике четири општине са севера Косова да у недељу приликом посете Вучића Косову задрже достојанство и рекао да је то прилика да одборници затраже објашњење за спорна питања.

„Сматрам да том приликом треба да будемо цивилизовани и одржимо достојанство скупштина општина и не смемо да урушимо углед наших општина“, додао је он.

Недељковић је рекао да косовски Срби немају резервну државу и владу, али да држава Србија треба да зна да нема резервне Србе на Косову и Метохији.

 

Борислав Стефановић (ДС):
„Мислим да је свима јасно да су ти политички представници Срба са Косова у неку руку већ пристали на то, а да ово служи, пре свега, у маркетиншке и страначке сврхе, сав овај игроказ који се одвија у последњих неколико дана“, рекао је Стефановић новинарима у парламенту, објаснивши да при том мисли на Србе са севера Косова.

„Ми смо за компромисна решења, али не можемо прихватити да договор буде на штету народа и у правцу гашења институција Србије на Косову и Метохији, које су гарант опстанка Срба овде“, сматра он.

На заједничкој седници присутни су и гости – представници српских општина из других делова Косова и Метохије и представници Владине Канцеларије за Косово и Метохију.

Најављено је да ће у петак у Београду са почетком у 12:45 бити одржан митинг Срба са Косова и Метохије који су против бриселског споразума.

Подршка бриселском споразуму стиже из Пећи
С друге стране, начелница Пећког округа Винка Радосављевић, коју је на то место поставила Влада Србије,  изјавила је за КиМ радио да је безбедност највећи проблем Срба у том округу, а да ће бриселским споразумом они моћи институционално да се заштите.

Радосављевић је рекла да Срби из Пећког округа подржавају споразум и да немају алтернативу.

„У споразуму је добро то што ће Срби моћи институционално да се осигурају и да се заштите, с обзиром да је у Пећком региону највећи проблем безбедност. Пробаћемо да споразумом решимо и проблем узурпиране имовине“, изјавила је она.

Према њеним речима, проблем је то што споразумом нису обухваћене све општине са српском већином јужно од Ибра, али ће начелници округа радити на томе да се и оне уврсте у Заједницу српских општина.

„Битно је да ће Србија и даље финансирати своје институције, школство, здравство, то су обећања владе.

Дакле, Срби могу да буду мирни што се тиче Србије“, навела је Радосављевић.

Она је додала да су изјаве о томе да Србија окреће леђа Србима са Косова пука пропаганда и да су од Дачића и Вучића начелници округа добили уверења да ће „Србија бити уз свој народ“.

(Бета)