Прочитај ми чланак

РЕАКЦИЈА ЈАПАНА: Одговор Токија на подршку коју Кина даје Србији!

0

Токио настоји да прошири свој утицај на Београд, а пажња коју Кина посвећује Западном Балкану је мотив недавне посете премијера Јапана Шинзо Абеа Србији.

То је наведено у чланку који је објавио Џапан тајмс.

Иако детаљи стратегије Пекинга и Токија на Западном Балкану још нису познати, тај регион је потенцијално „бојно поље“ за бројне глобалне актере – Кину, Јапан, Русију, САД и ЕУ, оценио је научник токијског Универзитета Меиџи Љубомир Топалоф у чланку.

Он је изразио наду да би то надметање могло да буде корисно за балканске државе, али и упозорио да постоји могућност да то дестабилизује Балкан и уведе га у дубљу кризу.

Прави мотив посете Београду повезан је са блиском сарадњом коју су Кина и Србија успоставиле пре више од пет година. Србија је важан део иницијативе кинеског председника Сија Ђинпинга „Један појас, један пут“ из 2013. године, која представља нови „Пут свиле“, наведено је у тексту.

Та иницијатива предвиђа мрежу којом доминира Кина, а која ће повезати Азију, Европу, Блиски исток, па чак и делове Африке, Америке и Аустралије и оцењује се да ће „Један појас, један пут“ омогућити Пекингу да прошири глобални политички и економски утицај.

Поред финансијске, Кина је спремна да Србији пружи и политичку подршку, поред осталог, опредељењем да стане на страну Београда, а насупрот ЕУ и САД, и одбијањем да призна независност Косова, пише у чланку првобитно објављеном на порталу Дипломат.

На то Јапан одговара напорима да прошири дипломатску улогу у балканском региону. Шинзо Абе је у Београду предложио Иницијативу за сарадњу на Западном Балкану у оквиру које ће Јапан именовати посебног амбасадора надлежног за тај регион, навео је Топалоф у чланку са насловом „Јапан, Кина и Западни Балкан“.

Аутор такође наводи да све више Срба верује да би чланство Србије у ЕУ било лоше по ту земљу, а да „само мали сањара“ верује да ће се то догодити до 2025. године.

Абе се такође залаже да процес пријема Србије у ЕУ буде убрзан.

Од шест држава које је јапански премијер Шинзо Абе посетио током европске турнеје, његов боравак у Србији заслужује посебну пажњу, пише у тексту.

„Србија је једина држава коју је Абе посетио у јануару, а која није чланица ЕУ и издваја се из више разлога. Најпре јер је за разлику од осталих пет земаља, премијер Јапана већ посетио Београд пре више од 30 година, па се зато Абеова посета Србији сматра покушајем обнове старих веза“, наводи Топалоф.

Абе је током петодневне турнеје у Европи посетио Естонију, Летонију, Литванију, Бугарску, Србију и Румунију. Његова посета балтичким земљама и балканском региону одражава вишедеценијске напоре Токија да се постави као глобални и политички лидер, и прошири своју сферу утицаја употребом „меке моћи“ и финансијске снаге.

„На његовом балканском делу путовања, неколико тачака захтева пажњу. Најмање битан, али можда најинтересантнији односи се на Абеову посету Румунији, која би представљала досадан дипломатки успех обе стране са још досаднијим саопштењима за штампу да румунски премијер Михај Тудосе није поднео оставку ноћ уочи Абеове посете и оставио јапанског колегу без пратње“, оценио је аналитичар.

Срамота за јапанске госте, али и за румунске домаћине додатно се увећала тиме што је то била прва посета неког премијера Јапана Букурешту, додао је аутор.

Абе је посету балканским земљама започео у Софији, главном граду Бугарске, која је 1. јануара преузела шестомесечно председавање ЕУ.