Прочитај ми чланак

Откривено: Вучић спречавао потписивање Темељног уговора због Кривокапића

0

Углађивањем радне верзије Темељног уговора, Влада Црне Горе и Српска православна црква направиле су неопходан корак ка коначном потписивању документа који је већ дуже време камен спотицања у односима Београда и Подгорице. Најава актуелног премијера Дритана Абазовића да је радна верзија спремна, изазвала је реакцију његовог претходника, Здравка Кривокапића, који је навео да је јасно коме није било у интересу да се уговор раније потпише.

Кабинет премијера Црне Горе, Дритана Абазовића, објавио је да су Радне групе Владе Црне Горе и Српске православне цркве начелно ускладиле радну верзију Темељног уговора, а пошто је садржај документа објављен, реаговао је бивши шеф црногорске владе, Здравко Кривокапић.

“Данас објављени Темељни уговор који је “Радна група Владе” Црне Горе ускладила са Српском православном црквом је готово потпуно преузети уговор 42. Владе на чијем челу сам био, који је био упућен Синоду Српске православне цркве на сагласност у јулу 2021. године. Ко није желио закључење уговора који, а то данас видимо, није споран Српској православној цркви”, написао је Кривокапић на друштвеној мрежи Твитер.

Здравко Кривокапић и Александар Вучић Фото:Screenshot/Instagram/buducnostsrbijeav

 

 

Иако Кривокапић није директно навео коме је било у интересу да се не потпише Темељни уговор у време трајања његове владе, извори наводе да је бивши црногорски премијер ову поруку упутио властима у Београду.

Према информацијама портала, извршна власт у Србији, на челу са Александром Вучићем, противила се идеји да уговор буде потписан са Владом Црне Горе док је на њеном челу Кривокапић.

“У неколико наврата је Кривокапић покушавао да издејствује потписивање Темељног уговора, али до тога није дошло, не због противљења Цркве. Четири епископа СПЦ су дала сагласност на верзију Темељног уговора који је нудила влада Здравка Кривокапића и који је упућен патријарху и Синоду, али никада одговор није стигао”, наводи саговорник и додаје да је од почетка постојао отпор Београда према Кривокапићу.

“Он није желео да Црна Гора постане део ‘Отвореног Балкана’ и није дозвољавао да званични Београд има утицај на његове одлуке. Све се то најбоље осликава кроз причу о Темељном уговору. Тренутно се спор води око преамбуле која се односи на одређене историјске околности и актуелна влада покушава да је избаци. Кривокапић је, с друге стране, прихватио и ту преамбулу и изашао је у сусрет молбама СПЦ. Он је и предлагао да се уговор потпише 30. октобра 2021. године, у Подгорици, на годишњицу упокојења митрополита Амфилохија. Ни тада није добио одговор”, наглашава саговорник и додаје да су политичке структуре у Београду утицале на овакав исход.

“Да је уговор потписан, то би оснажило његову владу. Некоме очигледно није било у интересу да се то догоди”, наглашава саговорник.

На наше питање да ли је Кривокапић под тим “неко” мислио на шефа српске државе, Александра Вучића, извор Нове одговорио је да је он “свакако човек са највећим политичким утицајем у Србији”.

Подсетимо, у једном од интервјуа, Кривокапић је говорио о свом односу са Александром Вучићем, рекавши да између нема комуникације, јер он није човек подложан утицајима.

“Ја сам човек на којег ви не можете да утичете. Може да грми и да сева, али ја сам тај који јесам. Не могу да будем другачији. Ја не желим да имам било који утицај, нити из Црне Горе у односу на деловање ове владе, нити из друге државе, нити из страних амбасада. Ја желим да чујем, саслушам и изаберем оно што је најбоље за Црну Гору, а не како би неко волео да изгледа наша земља. Спреман сам на све договоре, јер, наравно, не могу да кажем да не бих желео да имамо најбоље односе са Србијом”, рекао је тада Кривокапић за портал.

Подсетимо, премијер Црне Горе Дритан Абазовић је у првој званичној посети Србији. За сутра је најављен његов састанак са патријархом Порфиријем. Очекује се да тема буде Темељни уговор.